Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Gitar Çalarken Hangi Teknikler Kullanılır?

Recommended Posts

Parmak ya da pena yardımıyla çalınan, farklı türleriyle klasik müzikten metale tüm müzik türlerinde kullanılan gitar, en popüler müzik aletlerinden biridir. Birçok müzik aletinde olduğu gibi gitarda bazı teknikler ile çalınır. Genel olarak tüm gitar türlerinde solak gitarı olmadığı sürece performansında sergilenen müzikal dinamik ya da ton varyasyonları gibi öğelerin çoğunluğunda sağ el dominanttır. Gitar çalma teknikleri sağ ve sol el teknikleri olmak üzere ikiye ayrılır. Gitarda sağ el parmakları İspanyol isimlerinin baş harfleri ile simgelenir. Buna göre baş parmak p (pulgar), işaret parmağı i (index), orta parmak m (mayor), yüzük parmağı a (annular), küçük parmak c (chiquito) ile gösterilir. Sol el parmaklarının gösteriminde ise 1 işaret parmağını, 2 orta parmağı, 3 yüzük parmağını, 4 ise küçük parmağı simgeler. 0 sayısı boş telin simgesidir.

 

 

Gitar Çalma Teknikleri

 

 

Apoyando: Özellikle solo bölümler ve introlar için tercih edilen apoyando tekniğinde amaç yüksek tonda ses ya da monofonik müzik elde edebilmektir. Başparmak dışındaki tüm parmaklar tele vurduktan sonra bir üst tele yaslanarak, buradan güç alırlar. Aynı şekilde baş parmakta vurduğu telin bir alt teline yaslanır ve bir alt telden güç alır.

 

 

Tirando: Daha çok polifonik müzikte kullanılan teknik daha serbest bir vuruşa sahiptir. Parmaklar gerekli teli vurduktan sonra başka bir tel ile temasa geçmez. Başparmak tele vuruştan sonra kendi çevresinde küçük bir daire çizer.

 

 

Tremolo: Çoğunlukla başparmak bas teller üzerinde dolaşırken diğer parmaklar aynı teli sırasıyla arka arkaya çalarak müzikte sürekliliği devam ettirir. Oldukça efor isteyen bu teknik zorlu ve disiplinli bir çalışmayı gerektirir.

 

 

Legato: Düz ve ters olmak üzere ikiye ayrılan teknikte düz legatoda kalından inceye ters legatoda ise inceden kalına giden notalar ardışık, birbirine bağlanarak çalınır. Ters ve düz her iki tekniğin bir arada da kullanıldığı legato zor bir tekniktir. Tüm gitar türlerinde kullanılan bu tekniğin elektro gitarda “hammer on” olarak isimlendirilir. Ters legatonun ismiyse “pull off”tur.

 

 

Pizzicato: Yaylı sazlarda yay yerine parmak yardımıyla seslerin elde edilmesini sağlayan tekniğin ortaya koyduğu etkinin gitarda elin yan kısmının alt eşiğin yanına yaslanmasıdır.

 

 

Tril: Düz ve ters legatoların ard arda hızlı bir şekilde çalınmasıdır.

 

 

Arpeggiation: Tremolo tekniğine benzer bir tekniktir. Baş parmak yine bas tellere basar, diğer parmaklar ise her biri aynı nota yerine ayrı tiz notaları izler. Yaygın olarak kullanılan arpeggiation teknikleri “p, a, m, i”, “s, i, m”, “p, a, m, i, m” ve “s, i, m, a, m, i” şeklindedir.

 

 

Slide: Sol elin klavye üzerinde bir perdeden diğer perdeye kayarak geçtiği tekniktir. Parmak klavye üzerinden kalmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hayalimde hep gitar çalmak var, bir öğrenemedim şunu gitti. Öğrendiğimde hemen metroda sahne alacağım :) Çok imreniyorum orda çalanlara.

Ahh bir de sandığın içine 1 lira atan küçük çocukları da görünce çok hoşuma gidiyor. 50 kuruş olsun, 1 lira olsun atmadan geçmeyin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...