Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Viyolonsel Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Recommended Posts

Çok beğenilen müzik aletlerinden biri olan viyolonsel diğer tanımıyla çello olarak bilinir. Yaylı sazlar grubundan perdesiz bir müzik aletidir. 18. yüzyılda Avrupa’da keşfedilmiştir. Ancak o dönemlerde günümüzden farklı olarak daha çok teli bulunur. Yaylı sazlar grubunda ses inceliği açısından viyoladan sonra ikinci sırayı alır. İnsan ses tonlarından tenör sesine daha uygundur. Viyolonselin sapı ve gövdesi ayrı ağaçlardan yapılır.

 

 

Çello öğrenirken kişinin hedefi çok önemlidir. Kimi insanlar birkaç parçayla yetinirken kimileri ise duyduğu bütün parçaları çalabildiği anda viyolonseli tam anlamıyla öğrendiğini düşünür. Bu bahsedilenler doğrultusunda çello öğrenmenin zor ya da kolay olduğu kişiden kişiye göre değişir.

 

 

Viyolonsel tamamen gözden uzak ve kulak ile bütünleşen bir müzik aletidir. Bu sebeple viyolonsel öğrenmek isteyen kişinin kulağına güvenmesi önemlidir. Ancak kişi her ne kadar viyolonsel öğrenmek için gerekli bütün donanımlara sahip olsa da tek başına bu enstrümanı öğrenmesi mümkün değildir. Muhakkak bir eğitmen yardımı olmalıdır. İnternet yolu ile öğrenmek her ne kadar mümkün olsa da yaylara parmakların yerleştirilmesi, aletin düzgün tutulması için bir eğitmen yardımına ihtiyaç duyulur.

 

 

Profesyonel olarak viyolonsel eğitimi almak isteyenler için konservatuvarlar önerilir. Bu enstrümanı öğrenirken parmağın doğru notaya basması ve doğru sesi çıkarması zaman alacaktır. Bu durum kulağı daha iyi olanlarda daha kısa sürede gerçekleşir. Sonuç olarak herkes viyolonsel öğrenebilir, sadece öğrendikleri süreler farklılaşır.

 

 

Viyolonsel eğitmenleri öğrencilerine göre farklı öğretme taktikleri uygulayabilir. Örneğin kulağı iyi olmayan öğrenciler için viyolonselin üzerine etiket yapıştırabilir. Müziğin matematiğinden yararlanılırsa bu iş öğrenci için de eğitmen için de daha kolay olacaktır. Kişinin elinde okuyacağı bir nota ve uygulayabileceği bir enstrüman bulunacağından, bunları buluşturmayı başaran herkes viyolonsel çalabilir.

 

 

Viyolonsel klasik müzik ve Türk müziğine daha uygundur. Viyolonselin duygusal müziklere daha yatkın olduğu söylense de farklı duyguları da ifade ederken, özellikle rock müzikte, eğlence müziklerinde sıklıkla kullanıldığı ve başarılı olduğu görülmüştür.

 

 

Viyolonsel alırken eğer profesyonel olarak öğrenilmek isteniyorsa bütçeye uygun, el yapımı bir viyolonsel alınması tavsiye edilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...