Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

İzmir'den Kuşadası'na Nasıl Gidilir?

Recommended Posts

Aydın iline bağlı olan Kuşadası, yaz aylarında tatil için en sık tercih edilen yerlerden birisidir. Kuşadası, Aydın merkeze 60 kilometre mesafededir. Kuşadası'na İzmir üzerinden de gitmek mümkündür. İzmir merkezden Kuşadası 102 kilometre mesafededir. İzmir'den Kuşadası'na gitmek için birden fazla alternatif mevcuttur.

 

 

Otoyol ile Ulaşım: İzmir'den Kuşadası'na doğrudan bir otoyol bağlantısı bulunmaz. Gaziemir, Menderes ve Torbalı istikametinde devam eden otoyol Kuşadası'na ulaşım amacıyla kullanılabilir. Bu güzergah tercih edilirse mesafe olarak yol uzar. Torbalı'dan sonra otoyolun Selçuk çıkışından çıkılıp aynı istikamet takip edilerek Kuşadası'na ulaşmak mümkündür. Otoyoldan çıkışın ardından yollarda zaman zaman daralma yaşanabilir. Bu güzergahta şehir içi trafiğine dahil olmak gerekir. Bu şartlar altında İzmir'den Kuşadası'na ulaşım bir buçuk saati bulabilir. Özellikle yaz aylarının haftasonlarında İzmir'in Gaziemir çıkışı ile Kuşadası girişi hayli yoğun olabilir.

 

 

Otoyol kullanarak Kuşadası'na ulaşmanın bir diğer alternatifi de Narlıdere çıkışını kullanmaktır. Bu çıkışı kullanarak Kuşadası'na varmak ilave 30 kilometre yapmayı gerektirir. Bu güzergahta otoyoldan çıkış erken gerçekleştiği için şehir içi trafiğine daha fazla girilir. Bu durum da varış noktasına ulaşmayı geciktirir.

 

 

Otoyolların ikisi de ücretli olarak hizmet verir. Ayrıca iki otoyolda da Kuşadası'na devam eden çıkışı kaçırmak yolun çok fazla uzamasına neden olur. Bu nedenle çıkışlara çok dikkat etmek gerekir.

 

 

Çevre Yolu ile Ulaşım: İzmir'in Gaziemir yönündeki çevre yolu kullanılarak Kısıkköy ve Torbalı istikametinde devam eden yol kullanılarak Kuşadası'na varmak mümkündür. Bu güzergah otoyola kıyasla daha kısadır. Ancak şehir içinde daha fazla yol almayı gerektirdiği için süreyi kısmen uzar. Bu güzergahta da Selçuk içerisinden geçerek Kuşadası'na ulaşma durumu söz konusudur. Mesafe açısından daha kısa olmasına karşın süre açısından 2 saati bulabilir. Bu yol özellikle yaz aylarında yoğun bir trafik olmaktadır. Selçuk ile aynı güzergahta olması bunun temel sebebidir.

 

 

Yoğun trafiğe girmek istemeyenler Selçuk'a girmeden devam ederek Söke üzerinden Kuşadası'na ulaşabilir. Bu güzergahta süre açısından büyük farklılıklar yaşanmasa da kilometre açısından yaklaşık 50 kilometrelik bir fark oluşur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...