Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Nasıl Voleybol Antrenörü Olunur?

Recommended Posts

Hem erkekler hem de kadınlarda tercih edilen sporlardan birisi olan voleybol ulusal ve uluslararası alanda düzenlenen bir spor dalıdır. Voleybolcuların gerekli bilgileri öğrenebilmesi için bu alanda eğitim almış ve donanımlı voleybol antrenörlerinin olması gerekir.

 

 

Voleybol antrenörü olmak için ilk olarak Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde açılan voleybol antrenörlüğü yetiştirme kurslarına katılmak gerekir. Bu kurslara katılabilmek için de adayların en az yüksekokul mezunu olması gerekir. Bununla birlikte adaylarda en az 5 yıl süreyle üst liglerde voleybol oynamış olma şartı da aranır.

 

 

Voleybol antrenörü olabilmek için adayların 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Görevin sürekli olarak yapılmasına engel olabilecek fiziki ve zihinsel hastalıkların olması durumunda bu kişilerin kursa katılması mümkün değildir.

 

 

Antrenörlük kurslarına katılacak olan kişilerin taksirli suçlar hariç olmak üzere herhangi bir ceza almamış olması gerekir. Düzenlenecek olan antrenör kurslarına başvuruların fazla olması durumunda milli voleybolculara, beden eğitimi ve spor meslek yüksekokulları mezunlarına ve sınıf öğretmenlerine öncelik verilir.

 

 

Voleybol antrenörlerine 5 ayrı kademede eğitim verilir. Birinci kademede eğitim görecek olan antrenör adaylarına başlangıç eğitimleri verilir. Burada antrenörlüğün temel ilkeleri ile ilgili bilgiler öğretilir.

 

 

İkinci kademede yer alan voleybol antrenörü adaylarına yardımcı antrenör seviyesinde eğitim verilir. Bu kişilerin en az iki yıl voleybol antrenörlüğü yapmış olması gerekir.

 

 

En az 3 bilimsel spor aktivitesine katılan ve 4 yıl boyunca yardımcı antrenör yapmış olan kişiler ise üçüncü kademede görev almaya hak kazanır. Bu aşamadan sonraki kişiler dördüncü ve beşinci kademeye geçmeye hak kazanır. 4 ve 5 yıl süreyle bilimsel spor aktivitesinde yer alan ve yardımcı antrenörlük yapan kişiler bu kademede eğitim alabilir. 5. kademenin ardından kursa katılan kişiler voleybol antrenörü olarak görev yapabilir. Küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde görev alabilen voleybol antrenörleri sezon içerisinde yaptıkları görevleri belgeleri ile birlikte il spor müdürlüklerine teslim eder.

 

 

Kurslara katılan ve başarılı olan kişiler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından volaybol antrenörü sertifikası almaya hak kazanır ve göreve başlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...