Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Voleybol Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Recommended Posts

Kadınlarda ve erkeklerde dünyanın en fazla tercih edilen sporlarından birisi olan voleybol takım oyunları içerisinde yer alır. 6 kişilik iki takım arasında oynana voleybolda takım disiplinin yanında bireysel performanslar da çok önemlidir. Her voleybol oyuncusunun maç öncesinde ve sonrasında dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

 

 

Voleybol oynarken fiziksel anlamda ciddi bir efor sarf edilir. Bu nedenle müsabaka öncesinde dikkatli bir şekilde ısınma yöntemlerinin uygulanması gerekir. Düz koşu, manşet ve smaç çalışmalarının yanında açma ve germe çalışmaları ile birlikte kasların maça hazır hale getirilmesi sağlanır.

 

 

Voleybolda, rakipten gelecek olan servisler çok önemlidir. Manşet tekniği iyi olan sporcular dahi bazı durumlarda sert manşetlere karşı başarısız olabilir. Zor servis karşılamalarında vücudun mümkün olduğunca yükselmesi gerekir. Parmak uçlarında yükselme ile birlikte manşet yüksekliğinin ve zamanlamanın dikkatli bir şekilde ayarlanması gerekir. Servisler yeni kurallara göre parmak vuruşlarıyla da karşılanmaktadır. Bu durum her ne kadar alışılageldik bir hareket olmasa da zor durumlarda servis karşılamalarında kullanılabilir.

 

 

Oyun esnasında konsantrasyonun sağlanması gerekir. Bu nedenle her oyuncunun topa odaklanması önemlidir. Servis karşılarken ve servis atarken oyunun dikkatli bir şekilde izlenmesi sayı kazanılmasını sağlar. Servis atacak olan oyuncuların karşı takımda manşeti en kötü olan oyuncuyu isabet alması taktiksel bir unsur olarak dikkate alınabilir.

 

 

Voleybolda iyi bir savunma ile puan kazanılabilir. Bunun için rakibin ön sıra oyuncularının iyi analiz edilmesi gerekir. Bloğa yükselecek olan oyuncuların ve kademede yer alan pasör çarprazlarının konumu belirlenmelidir. Pasörün durumuna göre smaçlarda veya savunmada topun nereye düşeceği iyi izlenmelidir. Plase veya şutlarda rakip savunmayı bozmamak ve liberolara alan açmak gerekebilir.

 

 

Voleybolda koçların rolü oldukça fazladır. Taktiksel dizilişlerde hata yapmak rakibe puan verebilir. Bu nedenle her zaman kenardan gelecek olan talimatlara uyulmalıdır.

 

 

Temas yüksekliği voleybolda birçok oyuncunun yaptığı hata olarak görülür. Smaç vuracak olan oyuncuların file ile rakip oyuncu arasındaki mesafeye dikkat etmesi gerekir. Bazı durumlarda smaç rakip bloğundan dönebilir. Fileye çok yakın olmak rakibe sayının geçmesine neden olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...