Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Bilardo Oynarken Nelere Dikkat Edilir?

Recommended Posts

Bezle kaplı ve kauçuk minderler tarafından sınırlandırılmış düz bir masa üzerinde oynanan bilardo, kapalı mekan spor dallarındandır. Belli kurallar çerçevesinde topun istenilen hedefe uygun şekilde isteka ile doğru bir açıya ve hıza bağlı olarak kullanma yeteneğine ve bilgisine dayalı spor, cepli ve cepsiz bilardo olmak üzere iki temel gruba ayrılır. Cepli bilardo da amaç masa üzerindeki bant sınırlarında bulunan deliklere hedef topun sokulmasıdır. En çok bilinen cepli bilardo türleri arasında Amerikan bilardosu olarak da adlandırılan 8 top yanında, 14+1 ve snooker bulunur. Daha çok 3 top ve 3 bant çeşidiyle bilinen cepsiz bilardo da ise amaç oyunun kuralları çerçevesinde hedefteki toplara vurmaya ve puan kazanmaya yöneliktir.

 

 

Takım ya da bireysel olarak oynanabilen bilardo türlerinin kendi kuralları yanında oyunun genel olarak taşıdığı kurallar da mevcuttur. Tüm oyuncular her şeyden önce oyunun kurallarını bilmek ve bu kuralları uygulamak ile sorumludur. Oyunda açılış kura ya da atış ile belirlenir. Topu kısa banda yakın bırakan oyuncu top seçme ve oyuna başlama ya da başlatma hakkına sahiptir. Oyuncunun faul yaptığı durumlarda kazandığı sayı geçersiz sayıldığı gibi oyun hakkı diğer oyuncuya geçer. Oyunda faul olarak kabul edilen durumlar ise topların hareketi devam ettiği sırada yapılan vuruşlar, topa el, kol ya da kıyafet ile herhangi bir temas durumu, oynanan topun masa dışına çıkması ya da küpeşteye temas etmesi ve yanlış topla oynanmasıdır. Ayrıca oyuncunun rakibini rahatsız edici durumlardan kaçınması, oyuncuların hakem aracılığı ile iletişime geçmeleri ve komite tarafından belirlenen kurallara uyma zorunluluğu söz konusudur. Bilardo molaları 3 dakika olup mola hakları oyun sırasında hakem tarafından oyunculara bildirir.

 

 

Duruş, tutuş ve vuruş olmak üzere üç aşamalı bir unsura sahip bilardo sporunda, oyuncularda fiziksel zorlamalar çok fazla olmadığı için sakatlanmalar çok düşük ihtimaller taşır. Ancak yine de, oyuncuların verimli olabilmeleri ve istedikleri duruşu rahatça yapabilecek vücut pozisyonlarını sağlayabilmeleri açısından kol ve bacak kasılmalarına, eklem bölgelerinde oluşabilecek sorunlara karşı dikkatli olmaları gerekir.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...