Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Olur?

Recommended Posts

Son derece dinamik bir spor dalı olan basketbolda oyuncu performansını en çok etkileyen şeylerden birisi de ayakkabılardır. Performans yanında basketbol ayakkabılarının bilek sakatlanmalarında ve oyuncu konforunda da önemli bir rolü bulunur. Basketbol ayakkabıları farklı ihtiyaçlara göre farklı özelliklere sahip olarak üretilir. Seçim yaparken de oyuncular en doğru tercihi yapabilmeleri için kendi ihtiyaçlarını ve basketbol ayakkabılarının özelliklerini dikkate almalıdırlar.

 

 

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Olur?

 

 

Ayakkabı Kesimi: Basketbol ayakkabıları yüksek, orta ve düşük olmak üzere üç farklı kesimde üretilirler. Yüksek kesim ayakkabılar bileği sararak çok iyi destek olurlar ve bu kesimdeki ayakkabıları genellikle çok yönlü oyuncular tercih ederler. Yüksek kesim ayakkabıların kısıtlayıcı olduğunu düşünen oyuncular ise orta kesim ayakkabıları tercih edebilirler. Orta kesim ayakkabılar esnekliğin ve hızın artmasına arttırılmasına olanak sağlarken bu modellerdeki bilek desteği yüksek kesime göre daha azdır. Düşük kesim basketbol ayakkabıları ise hem hafiftirler hem de bileğin hareket kabiliyetini hiç engellemezler. Bu ayakkabılar ise hızlarını ve esnekliklerini en yüksek seviyede kullanmak isteyen oyuncular tarafından tercih edilir. Ancak bu kesimdeki ayakkabılar bilek desteği sağlamadıkları için özellikle oyun pozisyonu ve kilo gibi nedenlerle bileklerine fazla yük binen oyuncular tarafından tercih edilmez.

 

 

Üst Yüzey Malzemesi: Basketbolda ayaklar çok terler. Bu sebeple ayakkabı üst yüzeylerinin yapıldığı malzemenin hava alma özelliği olmalıdır. Önceleri daha çok deriden yapılan basketbol ayakkabısı üst yüzeyinde teknolojik gelişmelere bağlı olarak günümüzde deri ve sentetik malzemeler birlikte kullanılır. Bu yeni teknoloji malzemeler hem en iyi hava geçirgenliği ile ayakların konforunu sağlarlar, hem de hafif ve esnek yapıları ile ayakları rahatsızlık hissi yaşatmadan çok iyi şekilde sararak oyuncunun en iyi şekilde denge kurmasına yardımcı olurlar. Üst yüzey malzemelerinin yanında ayak parmaklarının yer aldığı bölümün de çok geniş ya da çok dar olmaması ve ayak parmaklarını rahatsız etmeyecek şekilde sarması gerekir.

 

 

Ayakkabı Kapatma Sistemleri: Basketbol ayakkabılarında fermuar, kemer ve bağcık gibi kapatma sistemleri kullanılır. Bu sistemlerden her biri farklı özelliklere sahiptir. Ancak kapatma sisteminin en önemli özelliği ayakkabının oyun esnasında açılmasını engellemesidir. Bunun yanında özellikle kemerli ayakkabılar denge ve ayağın üst bölümündeki korumayı arttırırlar.

 

 

Orta Taban: Ayakkabı ile alt taban arasında kalan bölüm orta taban olarak adlandırılır ve bu bölüm genellikle basketbol ayakkabılarının en önemli bölümü olarak kabul edilir. Orta taban, sporcunun hareketi sırasında kontrolü sağlaması amacıyla sert ve düşüşlerde ayaklarda yaşanan darbeyi emmek için de yumuşak olmalıdır. Bunun için orta tabanda sertlik ve yumuşaklık dengeli şekilde olmalı ve bu bölümde kullanılan malzeme her iki amaca da hitap etmelidir. Orta taban yapımında son dönemlerde en iyi şekilde yastıklama sağladıkları için poliüretan gibi malzemeler kullanılır.

 

 

Dış Taban: Basketbol ayakkabılarının en alt kısmı olan bu bölüm genellikle kauçuktan yapılır. Dış tabanın orta genişlikte ve düz olması gerekir. Taban ayrıca ayak kemeri bölgesinden değil de parmaklara daha yakın kısımdan bükülmelidir. Farklı taban desenleri arasından ise hızlanma ve durma kabiliyeti daha yüksek olan balıksırtı taban modeli daha fazla tercih edilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...