Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Babalık İzni Ne Zaman Başlar?

Recommended Posts

Eşinin doğum yapması durumunda çalışana verilen ücretli izine 'babalık izni' denilir. 4857 sayılı İş Kanunu'nda yapılan değişlikler ile beraber eşi doğum yapan işçiye 5 günlük ücretli izin hakkı verilmiştir. Bu izin, ücretli izin kapmasında olup yıllık izinden sayılmaz.

 

 

Bahsi geçen İş Kanunu çalışan erkeklere, ancak birinci dereceden yakın akrabaların ölümü durumunda 3 günlük ücretli izin hakkı vermekteydi. Fakat daha sonra ülkemizde, çalışan kadınlara sağlanan doğum izni hakkının erkeklere de sağlanması yönündeki talepler doğrultusunda, erkeklere de 'babalık izni' adı altında doğum izni, ilgili kanunda yapılan değişiklikle verilmektedir.

 

 

Halihazırda 'babalık izni', 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 'Mazeret İzinleri' başlığı altında olup devlet memurlarına eşlerinin doğum yapmaları durumunda, isteğe bağlı olarak, 10 günlük doğum izni zaten verilmekteydi. Yine benzer bir şekilde 5953 sayılı Basın İş Kanunu da, baba olan gazeteciye 3 günlük doğum izni vermektedir. Memur ve gazetecilere tanınan bu haklar da yıllık izinden sayılmayan ücretli izinlerdir. Yani devlet memuru ve gazetecilere tanınan bu hak yasal olarak güvence altına alınmıştır. Oysa bu kanunlara tabi olmayan çalışanlar için bu hakkın yasal dayanağı olmadığı gibi, ancak iş sözleşmesinin benzer şartlar içermesiyle mümkün olmaktaydı. Aynı şekilde 854 sayılı Deniz İş Kanunu'na bağlı erkek çalışanlarında bu hakkı bulunmamaktadır.

 

 

2015 yılında İş Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile bu kanuna tabii erkek çalışanlara da doğum izni verilmesi talebi gerçekleştirildi. Bu değişikliye göre işçiye 5 gün ücretli izin ile beraber, çocuğun engelli olması durumunda da çocuğun tedavisi için yılda 10 gün ücretli izin hakkı tanındı. Tabi bu haktan da faydalanabilmek için çocuğun engel oranının %70 olması veya süreğen/uzun süreli hastalığının olması gerekir. Bu hastalıkların da raporlanması gerekir ve ebeveynlerden yalnızca biri bu izni kullanabilir.

 

 

Dediğimiz gibi yıllık izinden sayılmayan bu izinler resmi tatilleri de kapsamamakta ve iş günü üzerinden hesaplanmaktadır. Yani izin günlerinin başlangıcı ya da bitişi resmi tatillerle ile birleştirilerek bu süre uzatılabilir. İster doğum izni isterse de 'babalık izni' adı altında olsun, bu izinler doğumla başlar. Devlet Memurları Kanunu'nda bu durum mazeret izni olarak kabul edildiği için mazeretin giderilmesi düşüncesi sebebiyle doğum tarihiyle başlatılmaktadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...