Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Dut Keklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Ana vatanı Çin olarak bilinen ve yaz aylarının en çok sevilen meyvelerinden biri olan dut, pasta, hamur işi ve keklerin içerisinde ya da dış süslemesinde kullanılır. Türkiye'de beyaz ve kara olmak üzere iki çeşidi yetiştirilen meyvenin kek yapımında tercih edilen türü kara duttur.

 

 

Kara dut, kuru ya da taze haliyle keklere hoş bir lezzet ve görünüm katar. Meyvenin kurusu kekin hamuruna, tazesi ise dış katmanlarına ya da iki katlı keklerin arasına konulur. Ağustos ayı boyunca taze bir şekilde bulunan kara dutu, kış mevsiminde de kuru olarak değil, tazeymişcesine tüketmek için de meyveden konserve yapılabilir ya da buzlukta dondurabilir. Çok narin bir meyve olan dutu keklerde kullanmadan önce özenle yıkamak, çok fazla su altında tutmamak gerekir. Dutlar kek üzerinde kullanılacaksa bu nokta önemlidir. Aksi halde kara dutlar ezilip suyunu bırakır ve kekin kremasına ya da hamuruna bulaşarak kötü bir görüntüye sebep olur.

 

 

Dut, kuru haliyle kek hamurunun içerisine eklenir ve bu şekilde pişirilir. Kuru dutlu kek, ceviz ve tarçınla lezzetlendirebilir. En çok bu iki malzeme ile birlikte kullanılır. Kuru dutlu kek tarifleri genellikle çikolatasız, daha hafif ve meyveli kek seven kişilerin tercih ettiği bir hamur işidir.

Kremalı keklerde arzuya göre kuru ya da yaş dut kullanılabilir. Dut bu keklerde, taze olduğu takdirde püre haline getirilir ve vanilyalı krema ile karıştırılır. Kuru kara dut ise kremaların içerisine damla çkolata gibi katılır. Hazırlanan bu krema kekin sadece üzerine ya da ortadan ikiye kesilen kekin arasında sürülebilir.

Taze dut ile yapılan meyve püresi, üst katı krema kaplı keklerin üzerine dökülüp farklı bir lezzet ortaya çıkarılır. Dut püresi, meyvenin az miktarda bal ile ezilmesiyle elde edilir. Bu püre oldukça doğal ve sağlıklıdır.

Taze dutlar, ortadan ikiye kesilmiş bir kekin arasına ve krem şanti ile bilrikte üst katına dizilerek, sağlıklı bir meyveli kek de hazırlanabilir. Dut üzün süre aynı şekilde kalamayacağından bu kek hemen tüketilmelidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...