Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Jimnastikte Nelere Dikkat Edilir?

Recommended Posts

Vücudun fiziksel ve zihinsel yapısını etkili bir şekilde geliştiren jimnastik, küçük yaşlarda başlanması gereken bir spor dalıdır. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin beslenme ve diğer düzenlerine uyması gerekir. Ritmik ve artistik jimnastik türleri bu sporun branşları arasındadır.

 

 

Fiziksel esneklik jimnastikte çok önemlidir. Birçok hareket, kas grubunun güçlü olması ve yeteri kadar kıvrılması ile gerçekleşebilir. Özellikle bacak kaslarının ve kol kaslarının çok güçlü olması ve vücudu taşıyabilmesi gerekir. Jimnastikte dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kas gruplarının doğru bir şekilde çalıştırılmasıdır. Bunun için kardiyo çalışmaları ve kas grubu çalışmalarının uzman antrenörler ile yapılması gerekir. Ağırlık çalışmaları her yaş grubuna göre düzenlenmelidir. Kasların esnemesi ve diğer alanlarda yarışabilmesi için ağırlıkların birer gün arayla çalışılması gerekir. Vücut kitle endeksinin ölçülmesi ile birlikte vücuttaki yağ oranının da kas gelişiminde önemli bir rolü vardır.

 

 

Fiziksel gelişimin yanı sıra jimnastikte doğru ısınma çalışmalarını yapmak çok önemlidir. Kas grubunun yeteri kadar ısınmaması durumunda ciddi sakatlıkların meydana gelmesi söz konusudur. Bu nedenle her çalışma öncesinde ısınma hareketlerinin yapılması gerekir.

 

 

Düzenli nefes egzersizlerinin yapılmasına özen gösterilmelidir. Akciğerlerin doğru bir şekilde kullanılması ve kondisyonunun artması da bu sayede gerçekleşir. Nefes alış verişlerinde düzenli bir tekniğinin uygulanması müsabaka esnasında sporculara kolaylık sağlar.

 

 

Jimnastikçilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Zihinsel ve fiziksel gelişimin sağlanabilmesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınması şarttır. Bu nedenle jimnastikçilerin antrenörleri eşliğinde bir diyet programı uygulaması ve gerekli olan yağ, protein ve karbonhidratların alınması takip edilmelidir.

 

 

Jimnastik sporlarında müzikli ve müziksiz müsabakalar vardır. Kadınlarda ve erkeklerde oyunların türleri ayrılır. Bu oyunlarda sakatlıkların önüne geçebilmek için düzenli araç seçimi çok önemlidir. Özellikle ayakkabı ve kıyafet seçiminde kişilerin ağırlıklarına ve vücut yapılarına dikkat etmesi gerekir. Zıplama ve kıvrılma jimnastiğin temel hareketleri olduğu için özellikle serbest stil jimnastikçilerinin bilek hareketlerinde belirleyicidir. Bu nedenle ayakkabı seçimi ve bileklerin sıkı bir şekilde korunması sakatlıkların önüne geçilmesini sağlar.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...