Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Yelken Nasıl Öğrenilir?

Recommended Posts

Bir spor olmasının yanı sıra gezinti ve yaşam tarzı olan yelken keyifli olduğu kadar da sorumluluğu bulunan bir etkinliktir. Teorik eğitim alınmadan ve deniz üstündeki kurallar bilinmeden pratik eğitime geçilmemelidir. İlk adım tamamlandıktan sonra mümkün olduğu kadar pratik yapmak ise yelkencinin tecrübe kazanmasını sağlayacaktır.

 

 

Teorik eğitim, kişinin kendi imkanları dahilinde toplayabileceği materyal ve kitaplardan edinebileceği bilgilerden oluşur. Bunların içinde gemi seyri tüzükleri, yelken türleri, yelken seyri türleri, ulusal ve uluslararası deniz kanunları, yer ve yön bulma, denizde çatışmayı önleme, gemici düğümleri, ışıklar, işaretler ve bayraklar, gemi motorları, yelken seyri yardımcı cihazları, kısa mesafe telsiz ve radyo kullanımı, acil durumda hayatı idame teknikleri, denizde güvenlik, ilk yardım gibi konular vardır. Materyal ve kitaplardan, Türkiye Yelken Federasyonu onaylı olanların tercih edilmesi bilgilerin daha güvenilir olmasını sağlayacaktır. Amatör Gemi Kaptanlığı Ehliyeti ve Kısa Mesafe Telsiz ve Radyo Kullanım Sertifikası yine bu kurumun onaylı bilgilerinin test edilmesi sonucu yeterli olanlara verilir.

 

 

Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından, pratik eğitime geçilmeden önce su üstünde can güvenliğinin sağlanmasına dikkat edilmelidir. Yelken seyri ve sporu, her an beklenmedik durumların yaşanabileceği bir etkinliktir.

 

 

Pratik eğitim için en uygun yelken türleri bir veya birkaç kişilik kapasiteli optimist, laser, pirate, regetta gibi spor yelkenlisi sınıflarıdır. Bu sınıflarda, yelkenci suya daha yakın olduğundan ve yelken tepkisini anlık olarak hissedebildiğinden daha eğitici ve heyecanlıdır. Bu sınıfların eğitimi, özel ve resmi yelken kulüplerinden profesyonel eğitimciler eşliğinde alınabilir. Zaman içerisinde klasman yarışlarının da düzenlenmeye başlandığı bu yelken sınıfları ayrı bir spor dalı olarak anılmaya başlanmıştır. Durgun ve korunaklı sularda alınan eğitimin ardından açık denizlerde kısa mesafe yelken seyri etabına geçilir. Küçük boyutlu, hafif ve kıvrak olduklarından dolayı yelken pratiği için en ideali bu sınıflardır.

 

 

Yelken ve rüzgar ilişkisinin mantığı her boyuttaki yelkenli teknede aynı olsa da ayrı bir sınıfa giren kamaralı yelkenlilerde dümen idaresi farklı olduğundan, kişi kesinlikle kendi başına pratik eğitime geçmemelidir. Bu boyuttaki teknelerin eğitimi yine yelken kulüplerince verilir ve yelken seyrine profesyonellerin eşliğinde çıkılmalıdır. Tecrübe bir yelkencinin en büyük yeteneği ve güvenliğidir. Mümkün olduğu kadar uzun süre su üstünde kalarak ve pratik yaparak tecrübe kazanılmalıdır.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...