Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Cupcake Nasıl Süslenir?

Recommended Posts

Tadı kadar görüntüsüyle de dikkat çeken hamur işi tatlılarından biri cupcaketir. Bu tatlı tek kişilik porsiyonu ve kolay süslenebilmesi ile çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Cupcake süslemesi için çeşitli malzemelere ihtiyaç vardır. Her türlü pasta süslemesi cupcake için de kullanılabilir. Yaratıcılıkla da süsleme seçenekleri zenginleştirilebilir.

 

 

Krem şanti ile süsleme

 

 

Krem şanti tozu paketinin üzerinde yazıldığı miktarda taze inek sütü ile çırpılarak hazırlanır. İsteğe bağlı olarak içerisine bir çay kaşığının ucuyla çeşitli renklerdeki gıda boyalarından da eklenebilir. Doğal bir renk vermek için kırmızı meyve sularından ya da reçellerinden çok az miktarda kullanmak mümkündür. Oluşan krema buzdolabında yaklaşık yarım saat boyunca bekletilir. Bu şekilde krem şantinin şekil alması daha kolay olur.

 

 

Çırpıldıktan hemen sonra kullanılan krem şanti estetik bir görüntü oluşturmaz. Dolayısıyla krem şantinin bir süre buzdolabında dinlendirilmesi önemli bir püf noktasıdır. Krem şanti bir sıkma poşetine alınır ve poşetin ucuna istenilen şekillerde bir uç takılır. Cupcake üzerine dairesel hareketlerle birkaç kat krem şanti sıkılır ya da damlalar halinde şekiller verilir. Krem şantinin tepedeki bitiş noktasına çilek ya da kiraz gibi küçük taneli meyveler eklenebilir.

 

 

Şeker hamuru ile süsleme

 

 

Şeker hamuru pasta malzemesi satan her yerde bulunabilir. Ortalama 12 adet cupcake için 200 gr şeker hamuru yeterlidir. Desenli süslemeler için ise bu miktarın yarısı kullanılır. Şeker hamuru merdane ile açılır. Cupcakein üzeri ile aynı genişlikte bir bardak ağzı kullanılarak hamurlar kesilir. Kesilen hamurun altına fırça ile bal sürülüp cupcake üzerine yapıştırılır. Çiçek, kelebek, kalp şekilndeki kurabiye kalıpları ile farklı renklerde şeker hamurları kesilip altlarına bal sürülerek zemini kaplayan şeker hamuru üzerine yapıştırılabilir. Son olarak üzerine damla çikolata ya da kuru meyve serpişitirilip süsleme tamamlanır. Yenilebilir boncuk şekerlemeler de şeker hamuru ile birlikte kullanılarak estetik bir süsleme ortaya çıkartabilir.

 

 

Taze meyve ile süsleme

 

 

Taze meyvelerin kabukları soyulup küçük parçalara ayrılır. Çilek, muz, kivi ve portakal gibi meyveler kullanılmalıdır. Tüm dilimlenmiş meyveler harmanlanır ve cupcake üzerine kaşıkla eklenir. Meyvelerin üzerine kararmasını önlemek için süzme bal gezdirilir. Bu şekilde cupcake zengin bir tada sahip olmuş olur. İsteğe bağlı olarak üzerine fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerden de ilave edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...