Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Diş Bakımı

Recommended Posts

Sağlıklı dişlere ve güzel gülüşlere sahip olmanın yanında diş bakımı genel vücut sağlığı için de oldukça önemlidir. Diş çürükleri, dişeti hastalıkları ve iltihaplanmalar ağız ve dişlerin yanında böbrekler başta olmak üzere birçok farklı organı ve sistemi de etkileyebilir. Ayrıca bakımsız dişlerden kaynaklanan ağız kokusunun yanında dişlerin sararması ve çürümesi gibi estetik problemler sağlık haricinde sosyal etkileşimi de olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle diş bakımına gerekli önem verilmeli ve bu bakımın düzenli olarak ve doğru şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

 

 

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 

Diş Fırçalama: Günlük diş bakımının en temel uygulaması dişlerin diş fırçası ve diş macunu kullanılarak fırçalanmasıdır. Dişler, mümkünse sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez fırçalanmalıdır. Ancak yeterli vaktin ve imkânın olmadığı durumlarda sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce olmak üzere dişlerin en azından günde iki kez fırçalanması ihmal edilmemelidir.

 

 

Dişlerin fırçalanması için öncelikle uygun bir fırça seçimi yapılmalıdır. Diş fırçasının çok yumuşak olması etkili temizlik sağlanamamasına, çok sert olması da diş ve dişetlerinin zarar görmesine neden olabileceğinden, orta sertlikte diş fırçaları tercih edilmelidir. Diş macunu seçiminde ise eğer kişinin ağız ve diş sağlığı ile ilgili herhangi bir problemi yoksa piyasadaki ürünlerden birisi kullanılmalıdır. Kullanılan diş macunu ise belirli aralıklarla farklı bir ürünle değiştirilmeli, sürekli olarak aynı diş macunu kullanılmamalıdır. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemleri olanlar ise diş macunu seçiminde diş hekiminden yardım almalıdır.

 

 

Diş fırçalamada fırçaya az miktarda macun sıkılmalı ve dişlerin ön, arka ve üst yüzeyleri sırasıyla fırçalanmalıdır. Bu esnada hiçbir dişin fırçalanması ihmal edilmemelidir. Dişler yukarı aşağı yuvarlak hareketlerle ve çok bastırılmadan fırçalanmalı, fırçalama dişetlerinden diş uçlarına doğru süpürme hareketi yapılarak tamamlanmalıdır. Diş fırçalama süresi 2 dakikadan daha az olmamalı ve dişlerden sonra dil de fırçalanmalıdır. Kullanılan diş fırçası ise ortalama 3 ayda bir değiştirilmelidir.

 

 

Diş İpi Kullanımı: Diş fırçalama temel diş bakımının en önemli bölümüdür ancak diş bakımında tek başına yeterli değildir. Normal diş fırçaları diş aralarını yeterince temizleyemediği için günlük diş bakımında mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Başlangıç olarak mumlu diş ipleri kullanılmalı ve yatmadan önceki diş fırçalamadan sonra mutlaka diş araları diş ipi kullanılarak temizlenmelidir. Diş ipi kullanılarak tüm dişlerin yan yüzeyleri ve dişlerle dişetleri arasında kalan kısımlar iyice temizlenmelidir. Diş ipi kullanılırken dişetlerine kuvvet uygulanmamalı ve her yeni dişin temizliğinde diş ipinin temiz bölümü kullanılmalıdır.

 

 

Ara Yüz Fırçası Kullanımı: Diş ipi kullanımından sonra eğer diş ara yüzlerinin tam olarak temizlendiğinden emin olunmak isteniyorsa bu durumda çok ince yapılı ara yüz fırçaları kullanılmalıdır. Özellikle diş teli, dolgu diş gibi ağız aparatları kullananlar da bu aparatların arasına ve arkasına kaçan artıkları temizlemek için ara yüz fırçalarından yararlanabilirler. Bu fırçaların kullanımında, uygun fırça boyutuna diş hekimi tarafından karar verilmelidir. Ara yüz fırçaları ince yapıları ile diş aralarına rahatlıkla girerler ve etkili bir temizlik sağlarlar. Bu fırçalar diş aralarına, yere paralel olarak sokulurlar ve sadece su ile ıslatılarak kullanılırlar.

 

 

Ağız Gargarası Kullanımı: Günlük diş bakımının en etkili şekilde gerçekleşebilmesi için diğer uygulamaların yanında ağız gargaraları da kullanılabilir. Bu gargaralar bakterileri ve artık maddeleri ağızdan uzaklaştırmalarının yanında, ferah ve taze bir nefese sahip olmayı da mümkün kılar.

 

 

Günlük bakım haricinde ise dişlerin sert cisimlerden, asitli içeceklerden, çok soğuk veya çok sıcak yiyecek ve içeceklerden korunması gerekir. Dişlerde herhangi bir rahatsızlık hissedilmese bile en fazla 6 ayda bir diş hekimine gidilerek muayene olunmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...