Jump to content
Sign in to follow this  
ʂմƙմէ-մ νმνεყlმ

Dis Sallanmasi

Recommended Posts

Dişlerin sallanmasının nedenleri nelerdir ?

Dişlerin sallanması ve gevşemesi için bir çok neden olabilir. Bu konu önemli bir konudur. Sallanan dişleriniz yada sallandığını hissettiğiniz dişlerinizi mutlaka diş hekiminize göstermelisiniz. Gösterilmediği ve beklediği taktirde sonuçları gereksiz diş kayıpları ile sonuçlanabilmektedir.

Diş sallanmasına neden olan etkenler nelerdir ?

Periodontal Hastalık nedeniyle diş sallanması

En önemli diş salllanmalarına neden olabilecek hastalıkların başında gelen diş eti problemleri neticesinde birden fazla dişinizi kaybetme ile karşı karşıya kalırsınız. Mutlaka ama mutlaka geçer diye kendi haline bırakılmaması gereken ve diş hekimi tarafından tetkik edilmesi gereken önemli bir durumdur. Sallanan diş tedavileri; dişleriniz ne kadar gevşek olursa olsun kurtarılabilecek tedavilerdir. Diş hekiminiz öncelikli olarak diş ve diş etlerinizi çekecek, gerekli röntgen ve filmler ile diş köklerinizin durumunu inceleyecek, diş etlerinin sağlığını kontrol edecek, diş eti ve diş cebi mesafelerini ölçerek sorunun ne olduğunu tesbit edecektir. Diş hastalıkları gingivitis (erken diş eti hastalığı) ve periodontitis (kemik kaybı ile sonuçlanan ileri düzey diş eti hastalığı) olarak kendini göstermektedir.

Diş eti problemleri nedeniyle sallanan dişlere yapılacak tedaviler;

Kök tesviyesi: Kök ve kök yüzeylerinin oluşan tartarlardan arındırılmasıdır.

Talaşlamak: Gevşek olan dişleri birbirine tutturmak için kullanılan özel maddeler.

Diş eti operasyonları: Diş etlerinin geri çekilerek köklere ulaşıldıktan sonra, kemik ve diş etlerinin yeniden şekillendirilmesi işlemidir.

Uygulanan bu işlemlerle hastaların ilerleyen diş eti hastalıklarında dişlerinin kurtarılması sağlanır.

Dışarıdan gelen darbelerle dişlerin sallanması

Dışarıdan gelebilecek darbeler, kazalar, kavgalar, çarpmalar vb durumlarda diş sallanır ve gevşer. Fakat dişiniz yerinde duruyorsa bir kaç güne kendiliğinden yeniden sağlamlaşır. Diş kendi kendine sağlamlaşır ve ileriki dönemlerde normal bir görünüme kavussada içerisinde bulunan sinirler ve kan damarları zarar görmüş olabilir. Bu ileriki dönemlerde dişin cansızlaşmasına ve ölmesine neden olabilir. Kaybedilme tehlikesinde görülebilecek etkiler ise diş eti apsesi, diş ağrısı, dişte koyulaşmadır. Yaralanmalar sonrasında dişinizin gevşediğini hissederseniz kendiliğinden geçmesini beklemeyin hemen bir diş hekimine başvurun..

Ortodonti tedavilerinden sonra dişlerde sallanmalar

Yapılan çarpıklık diş teli tedavilerinden sonra dişlerde bir gevşeme hissedilebilir. Bu durumda da diş hekiminize gerekli bilgileri vermelisiniz.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...