Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Poyraz Karayel Dizi Replikleri

Recommended Posts

Kitapların dizileri veya filmleri yapılır. Bir dizinin kitap gibi ilerlemesi özellikle bir Türk dizisinin kitap gibi ilerlemesi pek sık rastlanan bir durum değil. Poyraz Karayel bu konuda nadir örneklerden bir tanesi olarak ekranlarda kendine sağlam bir yer edindi. Oğuz Atay alıntıları, Cemal Süreya şiirleri derken bir de kalemi güçlü senaristler eklenince tadından yenmez seyir zevki yüksek bir iş çıktı.

lk bölümlerde İsa'nın ödevine yardım eden Poyraz'ın "ülkemiz" başlıklı yazı için dile getirdiği cümleler.

Ülkemiz; üç tarafı denizlerle çevrili, içi yalnızlıklarla dolu bir kara parçasıdır. Ekonomimiz; Antalya’da portakal, Afyon’da sucuk, İzmit’te pişmaniye üretip bunları bir türlü kimseye satamayız. Ayrıca Fransa’dan aydınlarımız için bunalım, sporseverler için güney Afrika’dan stopper, Rusya’dan 1,80 üzeri gelinler ithal edilip, bütün bunlar ülkemin senaristleri tarafından televizyon dizilerine dönüştürülür Araplara satılır. Ayrıca ülkemizde yazlar sıcak ve ter kokulu, kışlar ise soğuk ve yalnız geçer. Ayrıca ülkemizde en gelişmiş spor dalı karşılıksız sevmektir. Karşılıklı sevmeyi bir türlü beceremediğimizden dolayı, az gelişmiş ülkeler seviyesinde kalırız. Halbuki batılı gelişmiş ülkelerde insanlar birbirlerini karşılıklı severler.

Dizinin bir sahnesinde Sinan'a o meşhur aşk tanımlarından bir tanesi Poyraz şu şekilde yapar.

"Gökten bela yağdığını düşün, senin de kaçacak, saklanacak hiç bir yerin olmadığını düşün... İşte aşk böyle bir şey."

Poyraz oğluna verdiği tavsiyeleri hayatında çok güzel bir şekilde uygulunuyor. Ayşegül'e sağlı sollu hiç durmadan yürüyor.

"Ayşegül: Poyraz senin aklından kötü bir şey geçiyor…

Poyraz: Sen bi de kalbimden geçenleri gör…"

"İzzet Günay’ın Türkan Şoray’a dediği gibi: Çok eskiden rastlaşacaktık…"

"Hiçbir sevap mutlu etmedi beni, seninle girdiğim günahlar kadar…?"

Dizinin diğer aforizma patlamasını yine Poyraz kendi ve geçmişiyle ilgili yaptığı tespitlerle yapıyor.

"Bana her şeyin öğrenilerek yaşanacağını öğrettiler. Yaşanırken öğrenileceğini öğretmediler."

"Ya bi insan sürekli yumruk yer mi ya! Biri de çıkıp “ya beyler vurmayın tamam öldü işte adam” demiyor yani be!"

Aşk ve aşığın hallinden anlayan eski toprak Bahri Baba'yı unutmak ne mümkün adeta gençlere bir kitap değerince bir cümleyi az ama öz bir şekilde tek dokunuş ile enjekte ediyor. Kurşunlarından çok alemde kelimleriyle etki yaratıyor.

"Aşıklık zor meslektir evladım. Sevdiğinden bir şey beklemek olmaz. Aşıklık vermek mesleğidir almak olmaz."

Kapanışı küresel güçlerin karşısındaki mafyadan gelsin.

"Zülfikar: Yanmak mesele değil de. Küresel Güçlerin yerle bir olduğu bir dünya hayalim vardı o yalan oldu."

Yemin ederim ki, bu dizinin repliklerinden ayrı bir dizi daha çıkar :)

Bayılıyorum repliklerine, sırf kurdukları cümlelerden dolayı oturup izliyorum.

Sırf Poyraz değil ki, bütün oyuncular ayrı bir filozof yahu :)

• Like 1

Gercekten öyle hepsi ayrı alem,bu geceki bölümde Bahri Umman'ın söylediği söz çok hoşuma gitti mesela.

Haddini aşana haddini bildirmek, kırk yetime kaftan giydirmek gibidir.:thumbsup:

Muhteşem ama değil mi? :) Bu dizi oyuncularına öyle adapte oldum ki, Altın Kelebek ödüllerinde Sinan Ataberk ödül aldığında, Poyraz ayağa kalkıp ağlayarak alkışladı, Sinan Poyraz'ın yanına değil de, kendi babası ennesinin yanına gidince yadırgadım :)

Ayşegül: sen benim başıma gelen en güzel şeysin

Poyraz: sende de hafif psikopatlık var başka kadın olsa çeker giderdi

Ayşegül: ben senin bildiğin kadınlardan değilim

Poyraz: ben senden başka kadın bilmiyorum ki....

Meltem :Allah belanı versin

Zülfikar :Bela döndü dolaştı yine benim suratıma patladıya laa :D

Ayşegül: sen benim başıma gelen en güzel şeysin

Poyraz: sende de hafif psikopatlık var başka kadın olsa çeker giderdi

Ayşegül: ben senin bildiğin kadınlardan değilim

Poyraz: ben senden başka kadın bilmiyorum ki....

aşkta var aşk ? herkes birbirinin kafasına sıktığı ya da tehdit ettiğinden konsantrasyon düştüyse bende... sevgi yumağı bir dizi.. herkes herkesi hem seviyor hem dövüyor ,ee severler de döverler de agır abi bunlarr ...kuzenimin artık kasıtlı yaptıgını düşünmeye başladığım aa poyraz var gelsene izleriiiizz dediği (ki genelde eve giriş yapmış bulunduktan sonra bu gerçekle yüzleşiyorum ) ben sevmeyi bilmiyorum daha çook yolum var.

repliğe gel...

"Hiçbir sevap mutlu etmedi beni, seninle girdiğim günahlar kadar…?"

bu iyi

"Gökten bela yağdığını düşün, senin de kaçacak, saklanacak hiç bir yerin olmadığını düşün... İşte aşk böyle bir şey.