Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Özgecan Aslan Davasında İndirimsiz Karar

Recommended Posts

Özgecan Aslan davasında indirimsiz karar: Üç sanığa da ağırlaştırılmış müebbet

 

 

Tarsus’ta vahşice öldürülmesiyle Türkiye’de kadın cinayetlerinin simgesi haline gelen Özgecan Aslan davasında üç katil zanlısına da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

 

 

ozgecan1.jpgFotoğraf: DHA

 

 

Tarsus 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde üçüncü duruşması görülen davada mahkeme heyeti kararını açıkladı.

[h=4]İndirim yok, cezalar en üst sınırdan[/h]Özgecan Aslan’ı minibüsüne alarak şehrin dışına çıkaran Suphi Altındöken, Aslan ailesinin avukatlarının talebinde olduğu gibi canavarca hisle öldürmek suçunun yanı sıra nitelikli cinsel saldırı da olmak üzere ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

Altındöken’in arkadaşı Fatih Gökçe’ye de canavarca hisle kasten öldürme ve nitelikli cinsel saldırı suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Altındöken’in babası Necmettin Altındöken ise canavarca his ve eziyetle kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı.

Mahkeme, üç sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezasından indirim uygulamazken, nitelikli cinsel saldırıdan da Altındöken’e 27, Gökçe’ye 24 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, sanıklara bu cezaları da en üst sınırdan verdi.

[h=4]‘Bu karar tüm kadınlar için geçerli olsun’[/h]kadin-cinayeti1.jpg@kadincinayeti

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Gülsüm Kav, kararın açıklanmasından sonra şöyle konuştu: “Meclis ve yeni aile bakanı Özgecan Aslan davasını emsal tutarak kadın cinayetlerine yeni düzenleme getirmelidir. Öldürülen tüm kadınlar için buradaki adaletin geçerli olmasını istiyoruz. Kasım ayında 25 kadın arkadaşımızı kaybettik. Biz tüm kadınların Özgecan kadar masum olduğunu biliyoruz. Kadınların öldürülemez olduğunu Türk Ceza Kanunu’nda da göstermeliyiz. Bundan sonraki ilk adımımız Meclis’e gitmek olacak.”

Kav, üç sanığa da müebbet hapis verilmesiyle salonda alkışların yükseldiğini de sözlerine ekledi.

[h=4]Adalet 295’inci günde geldi[/h]Özgecan Aslan’ın davasını başından beri ailesini temsilen takip eden amcası Yaşasın Aslan, sanıklara verilen cezaların en ağır cezalar olsa da vicdanını hiç rahatlatmadığını vurguladı.

Aslan şunları söyledi: “Özgecan’ın öldürülüşünün 295’inci günü, anne babasının da evlilik günü. Bu tarihi günde umuyorum ki adaletin tecelli etmesiyle eminim Özgecan huzur bulmuştur. Bugünden sonra eğer sevgi ve barışın tüm dünyada egemen olmasını istiyorsak bilgiye ve sevgiye tüm dünyada önem vermeliyiz. Kayıtsız sevgiye inanmalıyız. Barış içinde sevgiyle yaşamak dileğiyle bize destek olanlara teşekkür ediyoruz.”

[h=4]Davada neler yaşandı?[/h]Bugün Tarsus 1’inci Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, savcının ağırlaştırılmış müebbet istediği mütalaasını tekrarlamasının ardından savunma tarafına son sözleri soruldu. Üç sanık da pişman olduklarını söylerken, Necmettin Altındöken’in duruşmaya cezalarda indirim verilmesinde önemli bir etken haline gelen takım elbiseyle geldiği görüldü.

Sanıklardan Suphi Altındöken, “Ne çektigimi bir ben bir Allah bilir, çok pişmanım” derken, nitelikli cinsel saldırı suçunu kabul etmediğini söyledi. Altındöken, cinayeti Fatih Gökçe ile birlikte işlediklerini savundu.

Gökçe’nın avukatı ise müvekkilinin Altındöken ile Özgecan’ın öldürülmesinden sonra buluştuğunu, öldürme eylemine karışmadığını savundu. Gökçe de tecavüz suçlamasını reddederek, “Ben bir sapık değilim” dedi.

Altındöken, karar açıklanmadan önce de, “Tüm Türkiye halkından özür diliyorum, oğlum bu suça karıştığı için” dedi.

Sanıkların mahkemedeki bu ifadeleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının önüne geçemedi. Üç sanığa da birden en üst sınırdan, indirimsiz ceza verilmiş oldu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kadın tecavüze uğradığında, onun da yakınlarının da hayatı kararıyor. Üstüne bir de cinayet olursa ailesi ölmekten beter olup cehennem hayatı sürüyor. Bu karar bile hiç adil değil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ozgecan... Yuregimizi parçalayan bir temsil ..hepimizin bu potansiyel vahşete maruz kalabilme ihtimalimiz varken yetmez ama en azından icimiz rahat...başından beri desteğimi esirgemedigim yuruttugumuz bu kampanyanin hakimlerin nezdinde bir yeri olabilmesi umut verici ama yine de yetmez. Toplumca insanlasmaliyiz.bu bir kadın cinayeti değil insanlık suçudur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eger bu dava ulusal bir hal almasaydi muhtemelki zart zurttan iyi hal indirimi alirlardi. Cok iyi olmus indirim almamalari. Darisi diger insanlik disi olaylarin goruldugu davalara olsun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...