Jump to content
Sign in to follow this  
Olcix

Macha

Recommended Posts

Kelt Savaş tanrıçalarındandır. 8. asır kaynaklarından O'Mulconry'nin sözlüğünde Macha'nın üç Morrígan'dan biri olarak kayıtlıdır.

 

 

mitoloji-kahramanlari-macha-10607.jpg

 

Macha İrlandalı savaş tanrı­çalarındandır. Kelt savaş tanrıçalarındandır, adı karga (kimi kaynaklara göre kavga) anlamına gelir... Kahinliği ile meşhurdur. Savaş alanlarında öldürdüğü düşmanların kafalarını yediği rivayet edilir. Ünlü beş kelt savaş tanrıçasından biridir. Tüm bu özellikleri ile Yunan mitolojisindeki Athena'yı andırmaktadır.

Genellikle adı; Badb, Morrigan ve Nemain ile özdeşleştirilir. Kelt mitolojisi ve tanrıçalar panteonunda isimleri dışında haklarında fazla şey bilinmeyen birçok tanrı gibi; (Dagda'nın kızı tanrıça Brigit (veya Brigid), doğa tanrıçaları Tailtiu , at tanrıça Epona) Macha hakıında bilinenler de hayli sınırlıdır.

İrlanda kıyılarını işgale gelen, Nemedian diye anılan dokuz kişilik efsanevi grubun lideri olan Nemed’in eşidir.

Dilerseniz önce efsanelere genel bir bakış yapalım, sonra Macha'ya dönelim.

Kadim zamanlarda İrlanda kıyılarında yaşadığına inanılan Partholon ırkı; Yunan mitolojisindeki ikinci nesil titanlar gibi canavarımsı tanrılardır. Diğer mitolojilerdeki ilksel tanrılar gibi Partholon'larda, dünyanın kaostan düznene geçişi esnasında ara formlardır. Keltlerin onları tanrı sayıp, saymadığı belirsiz; onlara tapıp, onurlandırdıllarına dair kanıt da yoktur.

Partholon’lar hüküm sürerken rlanda kıyılarına yeni bir ırk gelir.

Liderleri Nemed’den dolayı Nemedian diye anılan dokuz kişi, efsaneye göre bir kış günü kuzeyden bir tekne ile çıkagelir. Nemedianlar adaya yerleşir ve çoğalırlar. Zamanla iskanlaşmaya ve çalışmaya başlayıp on iki ova daha açarlar. Nehirlerin yataklarını değiştirerek dört yeni göl daha yaratırlar. Hatta bu göllerden bir tanesi,ismini Nemed’in karısı Macha’nın adını taşır. Bir kahin olan Macha,bu gölün kıyısında uykuya daldığında düşlerinde burada bir gün büyük olayların yaşanacağını görür.

macha.jpgMacha’nın kehaneti yıllar sonra gerçek olur:

Aradan yüzyıllar geçer. İrlanda kıyılarına Fomorlar gelir. Nemedianlar, kendileri geldiklerinde savaştıkları Partholonlar gibi Fomorlarla savaşmak zorunda kalırlar.

Efsaneler bundan sonra bulanıklaşır. Bazı varyantlara göre Nemedian’lar Fomorlarla dört savaş yapar ve hepsini kazanır. Fakat daha sonra Nemed ve iki bin kişi bir hastalık yüzünden ölür. Liderlerini kaybeden Nemedianlar, Fomor kralları Morc MacDela ve Conann MacFebar tarafından esir edilirler.

Fomorlar esir Nemedianlardan ağır vergiler isterler. Bu vergilerden biri de Nemed ırkından doğan her üç çocuktan ikisinin Fomorlara verilmesidir. Bunu kabul etmeyen Nemedianlar son bir çaba ile Fomor krallarının sarayının bulunduğu Tory adasına saldırırlar ve yok edilirler.

Diğer bir varyantta ise Nemed hastalıktan ölmez. Fomorlarla yapılan dördüncü savaşta cesurca çarpışarak halkıyla birlikte can verir.

Bazı varyantlara göre de Nemed halkının başına gelen felaketen sadece tek aile kurtulur. Bu aile resileri Britan önderliğinde doğuya giderek, uzak bir adaya yerleşir ve bu adaya ismini verir. .

MACHA'NIN ÖYKÜSÜ

 

Efsanelerde adı İlk önce, İkinci Magh Tuireadh Savaşı’nda geçer. İkin­ci kocasını öldüre­n Eomorzz’leri yenen, Scythia’lı hükümdar Nemed’le evlenir. Övünmeye bayılan ko­cası, Macha’nm hamile olmasına rağmen kralın tüm atlarını ve ara­balarını çekebilecek kadar güçlü olduğunu söyleyince; Ulster Kralı, eğer yanşa Macha katılmazsa kocasını öl­dürmekle tehdit eder.

 

Bunun öze­rine Macha, tüm Ulsterli erkekleri, krallık ne zaman tehlikeye girerse beş gün beş gece doğum sancısı çekmeleri için lanetler. Macha yanşı kazanır ve ikiz çocuklar doğurur. Bu çocukların Ulster krallarının kalesinin ismi olan Emain Macha’ya (Macha’nın ikizleri) ilham kaynağı olduğuna inanır

Macha kim, varyantlara göre ikinci Moytura savaşında Balor tarafından öldürülür. Kimi rivayetlere göre ise meçhulleşir.

8. asır kaynaklarından O'Mulconry'nin sözlüğünde Macha'nın üç Morrígan'dan biri olarak kayıtlıdır. Büyük Tanrıça ve Hayalet Tanrıça sayılan Morrígan, Morrígna olarak da anılan İrlanda mitolojisi tanrıçalarındandır.

Macha gibi egemenlik, kehânet, savaş ve ölümle ilişkilendirilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...