Jump to content
Sign in to follow this  
Olcix

Uzak Asya Mitlerinin 8 Ölümsüzü

Recommended Posts

Çin folklorunun önemli figürleriden Sekiz Ölümsüzler birer tanrı değildir ama Hızır gibi özel yetenekleri ile insanlara ve tanrılara yardım ederler.

 

uzak-asya-mitlerinin-8-olumsuzu-40870.jpg

Çin mitolojisindeki Daoist geleneğin bir diğer önemli öğesini de Sekiz Ölümsüz olarak adlandırılan sekiz kişi ve onlarla ilgili mitlerdir. Sekiz Ölümsüze dair ilk anlatıların tam olarak ne zaman çıktığı bilinmemektedir. Bununla birlikte genel kanı 14. yüzyıl civarında, yani diğer mitlere oranla oldukça geç ortaya çıktığına yöneliktir. Penglai Dağı Adasında yaşadıklarına inanılan Sekiz Ölümsüzün çoğunluğunun Tang veya Song Hanedanlığı zamanında doğduğu söylenmektedir.

Daoizm, Konfiçyizmle aynı dönemde, MÖ 6. Yüzyılda ortaya çıkmış bir felsefe sistemidir. Daha sonra Budizmin giderek genişleyen popülizmine karşılık olarak mitoloji de dahil olmak üzere bir dinin tüm motiflerini almıştır. "Sekiz Ölümsüzler" Daoist mitin ve Çin folklorunun önemli figürleridir. . Anlatılara göre bu sekiz kişi aslında oldukça sıradan kişilerdir fakat Daoizmin temel fikriyatını mükemmel bir şekilde uygulamış, hayatın özüyle mükemmel bir şekilde birleşmişler ve bu sebeple de ölümsüzlüğe hak kazanmışlardır.

8%20%C3%B6l%C3%BCms%C3%BCzler2.jpg

8 Ölümsüzün hepsi Daoist "Yol"un arayışı içinde ölümsüzlük kazanmışlardır ve her biri aydınlanmaya giden yolda sıradan insanların izleyebilecekleri ideal davranışların örneğini oluştururlar. Tann olmamalarına rağmen ölümsüzlükleri onlara insanüstü güçler kazandırır: Büyü yapmayı bilirler ve havada büyük bir hızla uçabilirler. Dünyayı kötülüklerden kurtarma misyonları sırasında pek çok maceraya atılırlar. Hepsi de şarap bağımlısıdır bu yüzden de zaman zaman Jiu-zhong Ba Xian -"Sekiz Sarhoş Ölümsüz" olarak da tanınırlar.

Sekiz Ölümsüzün şu kişiler olduğuna inanılmıştır:

Eight%20Immortals.jpg

He Xiangu (veya Ölümsüz Kadın He), Cao Guojiu (veya Asil Amca Cao), Li Tieguai, Lan Caihe, Lü Dongbin, Han Xiang (Han Xiang Zi veya Filozof Han Xiang),

Zhang Guo (Zhang Guo Lao veya Zhang Guo Ata), ve Zhongli Quan.

***

sekiz%20%C3%B6l%C3%BCms%C3%BCz.jpg

Li Tieguai: Ruhu kutsal bir dağı ziyaret ederken bedeni ilkel bir şekilde yakıl­mıştır. Kendi bedenine artık giremediği için ruhu topal bir dilencinin bedenine girmek zorunda kalmış ve yürü­yebilmek için demirden bir baston kullanmak zorunda kalmıştır. Li daha sonra öğrencisininölmüş annesini bir şişe sihirli ilaçla tekrar hayata döndürmüş ve eczacıların hamisi olarakgörülmeye başlanmıştır.

Li%20Tieguai.jpg

He Xiangu: Evlenmemiş kızların koru-yucusudur. Yaşadığı dağda kendisine görünen bir ruhun sedef taşlarının anasını çiğneyip yemesini söylemesi üze­rine ölümsüzlük kazanan genç bir kadındır. Sedef taşını yedikten sonra ağırlığını kaybetmiş ve dağların üzerinden uçabilmeye başlamıştır. Genellikle elinde bir şeftali veya lotus çiçeği ile tasvir edilir.

He%20Xiangu.jpg

Kao Guojiu: İmparatorluk sarayına giriş izni bulunduğunu gösteren altın bir tablet taşır çünkü imparatoriçenin erkek kardeşidir. Daoist "Yol"u aramak için sarayını terk etmiş ancak kayıkçıya verecek hiç parası ol­madığını keşfedince kayıkçıyı saraya olan yakınlığıyla etki­lemeye çalışmıştır. Kılık değiştirmiş Lu Donghinden başka biri olmayan kayıkçı onun akılsızlığını yüzüne vurunca Kao tableti denize atar. Ölümsüz biri olan Kao Guojiu asaletin koruyucusudur.

Kao%20Guojiu.jpg

Lu Dongbin: Aileleri kutsamasının zeki çocuklar için bir armağan olduğu düşünüldüğünden Çinli alimler ona özellikle önem vermişlerdir. Aynı zamanda mürekkep yapanların koruyucusudur. "Sekiz Ölümsüzler" denizi geçmeye karar verdiklerinde her biri suya üzerine binebilecekleri birer nesne atarlar ve bu nesnelerin her biri bir deniz canavarına dönüşür. Lu Dongbin sihirli kılıcını kullanır.

Lu%20Dongbin.jpg

Han Xiang : Lu Donghip'in öğrencisidir. Daoist bir filozofun yeğeni olduğu söylenir, flüt çalarak gezen bir şairdir. "Sekiz Ölûmsüzler"in deniz yolculukları sırasında "Doğu Denizlerinin Ejderha Kralı"nın oğlu Ao Bing flütü çalmaya çalışır ve Han Xiang'ı da rehin alır. Han Xiang'ı kurtarmak için doğal olarak ölümsüzlerin kazandığı büyük bir savaş yapılır.

Han%20Xiang.jpg

Lan Kaihe (Lan Cai He): Ya bir genç kız ya da efemine bir erkektir. Yoksulların hamisidir, ölümsüzlüğünü sefalet içindeki bir dilencinin yaralarım temizleyip giydirirken gösterdiği nezaket nedeniyle kazanmıştır. Dilenci aslında "Sekiz Ölümsüzlerin ilki olan Li Tieguai'dir. Lan Kaihe küçük bir saksı toprakta olağanüstü güzellikte çiçekler yetiştirebilme yeteneği nedeniyle bazen bir sepet çiçekli: tasvir edilir.

lan-caihe.jpg

Zhang Gualao: Beyaz bir katıra biner, bazen hayvanın kuyruğuna doğru dönerek ters oturur. Nasrettin Hoca'nın da bu mitin esinlenmesi olduğu iddia edilir. Kendisi bir ölü falcıdır ve katırı da doğaüstü güçlere sahiptir. Bu katır çok uzun mesafelere gidebilir ve gerekmediği zamanlarda bir kâğıt gibi katlanarak çanta içinde taşınabilir. Zhang Guolao genellikle içinde katırının bulunduğu bir çantayla veya bambu bir davul çalarken tasvir edilir. Mutlu bir evlilik ve çocuklar bahşeder.

Zhang%20Gualao.jpg

Zhong-Li Kuan: Daoızmın "Yol"unu Li Tieguai'den öğrenmiş ve sonra ölümsüzlüğe erişerek bulutlann arasında yok olmuş, gökyüzünün elçisi haline gelmiştir. Kel kafalı, uzun sakallı, elinde tüyden bir yelpaze bulunan birisidir ve askerlerin efendisidir. Zhong-li Kuan bazen elinde bir şeftaliyie tasvir edilir. "Batı'nın Ana Kraliçesi" Xi Wang Mu'nun şeftalileri her üç bin yılda bir olgunlaşır ve ölümsüzler, ölümsüzlüklerini yenileyebilmek için bunları yerler.

Zhong-Li%20Kuan.jpg

***

Daoist uzun ömür tanrısı Şou Lao, bir yolculukları sırasında "Sekiz Ölümsüzler" tarafından ziyaret edilmiştir. Esasen bir yıldız tanrısı olan "Güney Kutbunun Yaşlı Adamı" hayat suyunun bulunduğu bir kabağı taşıyan yaşlı bir adama evrilmiştir. Mutluluk sembolü olan bir erkek geyiğe biner.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...