Jump to content
Sign in to follow this  
Olcix

Budizm’in Hâzineleri

Recommended Posts

Hint efsanelerine göre; evren Çakravartin adlı kusursuz kral tarafından yönetilir. Çakravartin Yedi Hazine’nin veya başka bir ifade ile Kraliyet Gücünün Yedi Mücevheri'nin sahihidir.

 

budizm-in-hY-zineleri-74989.jpg

 

Budizm’in Yedi Hâzinesi

Saptaratna (yedi ratna = yedi cevher), Yedi Hazine veya başka bir ifade ile Kraliyet Gücünün Yedi Mücevheri, Budizm’de Yedi Hâzine olarak tanımlanır. Yedi hazine —ideal kralın sembolleri— Çakravartin'in çevresini sarmış olarak betimlenir ya da Budist sanatının dekoratif öğeleri olarak karşımıza çıkar.

Hint efsanelerine göre; evren Çakravartin adlı kusursuz kral tarafından yönetilir. Çakravartin zamanın yöneticisidir ve zaman çarkından hareketle “Tekerleği Harekete Geçiren” demektir. Zamanla “Yasa Tekeri’ni (dharma-çakra) döndüren Buda ile özdeşleştirilmiştir. Çakravartin Yedi Hazine’nin veya başka bir ifade ile Kraliyet Gücünün Yedi Mücevheri'nin (Sanskritçede Saptaratna) sahihidir.

Bu yedi hâzine şunlardır: fil, at, ışık saçan mücevher, kraliçe (Bakire), teker (tekerlek, çark), rahip(hazinedar)ve general­ (askeri lider)

Fil; Asya’da bilgelik, sabır, güç ve egemenlikle ilişkilendirilir. Ruhani otoriteyi hem de gelip geçici gücü temsil eder. Annesi Siddhartha Gautama’yı doğurmadan önce rüyasında beyaz bir fil gördüğü için bu hayvan aynı zamanda Buda’yı simgeler.

At; gücün, hızın ve dayanıklılığın sembolüdür. Asya’da çok değerlidir. Buda’yla ilintilendirilmesi onun prens olarak yaşadığı yıllardandır.

Kraliçe; güzelliğin, erdemin sembolüdür. Çakravartin'in ideal eşini simgeler ve dolayısıyla

Işık saçan mücevher: Buddha ve onun öğretilerini koruyan ve açığa çıkaran ilahi gücü temsil eder. Bu taş kırmızı, turuncu, yeşil ve mavi zümrütten yapılmıştır.

General­; Disiplini sembolize eder.

Teker: Zamanı, evreni, sonsuzluğu ve döngüyü sembolize eder. Dünyanın faniliği ve zamanın döngüselliği ifade edilir.

Rahip: Koruma, saklama ve haznieleri ehli olmayana vermemeyi sembolize eder.

Terim Uygur Mani metinlerinde "yiti rtni",Budist Uygur metinlerinde "yiti erdiniler" (yedi cevherler) şeklinde yer alır ve terim.

Budizme göre terim, “yedi cevher, yedi hazine, değerli şey” anlamında olup iki farklı Ģekilde ifade edilmektedir. Bunlardan birincisi altın, gümüş, vaiḍūrya, kristal, akik, kırmızı inci, başka bir tür akik olmak üzere yedi değerli taĢtır.

Cakravartin’in yedi cevheri ise; altın tekerlek, fil, siyah hızlı at, ilahî inci ya da güzel inci, hazine bakanı, kadın cevheri ve sadık bir generaldir

Bu yedi cevher, bir kralın başarılı olabilmesi için sahip olması gereken yedi unsuru ifade eder. Manihaizmde ise bu yedi cevher teriminin tam olarak neyi ifade ettiği tespit edilememiştir. Uygur Mani metinlerindeki çıntamanı rtni (cintāmaṇi cevheri) ifadesi, Budizmdeki yedi mücevherden biridir ve bundan yola çıkarak "yiti rtni" de Budizmdeki yedi cevher ile bağlantılıdır. Uygur Budist metinlerindeki

çıntamanı erdini “cintāmaṇi ratna, cevheri” de olağandışı bir taş, felsefe taşı, bütün istekleri yerine getiren tılsımlı inci” anlamındadır. Bu inci denizde ejder kral ya da balık baĢlı Makara ya da Buddha’nın kalıntıları tarafından korunmaktadır

Budizmin 3 hazinesi:

Öte yandan Budistlerin her eyleme kendisiyle başladıkları “üç mücevher” adlı bir amentüleri vardır. Budha’ya, dharmaya ve Sangha ya sığınılır.

3 Hazineye Sığınma; Geleneksel olarak çoğu mezhepte Budizme girişte ilk adım Üç Hazine'ye (Sanskritçe'de Ratnatraya) sığınmak imani meseledir. Kimi mezheplerde küçük hatta henüz doğmamış çocuklar için bile sığınma merasimi yapılabilmektedir.

Sığınılan Üç Hazine şunlardır:

Buda (Aydınlanmış Olan).

Dharma: Buda'nın öğretileri

Sangha: Cemaat, dini topluluk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...