Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Bas Gitar Çalma Teknikleri

Recommended Posts

En önemli özelliği parmaklardan destek alınarak çalınması olan bas gitar ayakta ya da oturarak kullanılabilir. Sağ el ile vuruş yapılır. Sol el ile ise temiz ses çıkartılır. Sağ el ile vuruş yapılırken sol el teller üzerine kapatılırsa teller susturulmuş olur.

 

 

Sağ El Tekniği: Bilek rahat bir şekilde bırakılmalıdır. Bilek düz ve rahat bir biçimde bırakılırsa parmakların vuruşları daha güzel olur. Parmaklar baş parmaktan başlayarak harflerle isimlendirilir. Bu harfler şu şekildedir: E-İ-M-A-Ş. Genellikle vuruşlarda İ ve M parmakları kullanılır. Ancak diğer parmaklar da çalma tekniklerini geliştirmek için kullanılabilir. Tek parmak ile vuruş gerçekleştirilmez. Bu nedenle sadece 2 parmak kullanılmalıdır. Başlangıç aşamasında tek parmak ile çalmaya çalışanlar ilerleyen dönemlerde hızlı bir performans sergileyemezler. Sağ elin bas gitar üzerindeki yeri de önemlidir. Sağ el gitarın sapına yaklaştıkça daha tok sesler elde edilir. Orta kısımda ise manyetik sesler elde edilir. Bu kısım bas gitardan almak istenilen sesi verir. Eşiğe yakın olan en uç kısımda daha mit frekansta sesler elde edilir. Başlangıç aşamasında sağ el orta kısımda bulunmalıdır. Zamanla hareket kabiliyeti bu şekilde artar. Baş parmak manyetik üzerinde tutulmalıdır. Çünkü farklı bir gitar kullanmak istenildiğinde uyum sağlamakta zorluk yaşanır. Baş parmak en üstte bulunan tel üzerinde durmalıdır. Bu teknik tellerin boşta kalmasını önler. Bilek gitardan ayrılmamalıdır. El ise tellere yakın olmalıdır. Parmaklar ile yapılan aşağıdan yukarıya doğru hareketler avuç içine doğru olmalıdır.

 

 

Sol El Tekniği: Sol elin duruşu ve oturma pozisyonu bu duruşta önemlidir. Sol el gitarı taşımamalıdır. Bilekte eklem rahatsızlıklarına neden olabilir. Parmak ucu ile boğumu arasındaki noktaya basmak sağlıklı ses çıkarmayı sağlar. Başlangıçta parmak uçlarında sertlikler oluşabilir. Gitar üzerinde basılan yer ise perde demirinin yanı olmalıdır. Daha kolay ve hızlı bir şekilde çalmak için sol el parmakları işaret parmağından başlanarak numaralandırılır.

 

 

Sol ve Sağ El Koordinasyonu: Sol el tekniklerini kavrarken sağ el de ihmal edilmemelidir. Her iki el de hareket ettirilmelidir. Isınma hareketleri çalışmalara olumlu bir şekilde yansır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...