Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çocuğa Okul Nasıl Sevdirilir?

Recommended Posts

Okul korkusu diye nitelendirilen his aslında bir ayrılık kaygısıdır. Anneden, evden ve ev ortamındaki çocuğun bağlandığı kişilerden ayrılmanın verdiği bir duygudur. Okul fobisi diye isimlendirilen okulu sevmeme durumu genel olarak okula yeni başlayan çocuklarda görülür. İlkokul çağındaki çocukların % 5'inde görülen bu durum, geçicidir ve bir takım yöntemler uygulanarak giderilir.

 

 

Okul korkusu yaşayan çocukların duyguları baş dönmesi, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi fizyolojik etkiler doğurur. Çocuklar, bu tür etkileri avantaja dönüştürerek okula gitmemeyi ister. Kız çocuklarında bu gibi etkilerin erkek çocuklara oranla daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Bazı çocuklarda görülen etkiler okula gitmediğinde ortadan kaybolurken bazı çocuklarda ise kronik rahatsızlıklar oluşmasına sebep olur. Ailenin tutumu bu korkuyu yenmek ve çocuğa okulu sevdirmek için büyük önem taşır. Ebeveynlerin çocuğa ılımlı yaklaşması, cesaret vermesi ve baskıdan uzak bir tutum sergilemesi durumu kolaylaştırır. Gereğinden fazla korumacı bir yol izlemek ve baskı yaparak durumun üstesinden gelmeye çalışmak, çocukta negatif etki yapar. Kızmak, ceza vermek yanlış stratejiler arasındadır.

 

 

Psikolojik olarak çocuğun kendini okula başlamaya hazır hissetmemesi durumu tetikler. Ebeveynlerin çocuklara okul figürünü önceden benimsetmesi bu aşamada önem taşır. Aynı zamanda onlara okula dair pozitif cümleler kurması da hissin oluşmasını engeller. Okulla ilk defa tanışacak çocuğa, okul gezdirilerek ön hazırlık yapma süreci kolaylaştırılır. Yuvaya gönderilen çocuklar, evden ve evdeki bireylerden ayrılma duygusunu yaşadığı için okul korkusu yaşamaz. Korku duygusu hissetmeyen çocuk okula karşı sevgi besler. Daha önce geçirilmiş bir rahatsızlık, ailede kaza ve ölüm görülmesi okula karşı korkulu bir tutum sergilenmesinde etkilidir.

 

 

Çocuğun öğretmenini sevmesi okulu sevmesi üzerinde oldukça etkilidir. Şefkatli ve sabırlı bir öğretmen, çocukta okula karşı sempati uyandıracaktır. Öğretmenlerin ılımlı tutum sergilemesi, çocuğa sevecen davranması ve ters tavırlardan kaçınması gerekir. Öğretmen kadar diğer çocuklar da okulun sevilmesinde önemlidir. Çocuğun arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurması, okula olan sempatisini artırır. Aynı zamanda çocuğun okulda geçirdiği zamandan zevk alması, kısa sürede okulu sevmesini sağlar. Yöntemler olumlu sonuç vermediğinde, rehber öğretmen yardımına başvurulur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...