Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?..

Recommended Posts

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

 

2015-11-30uyur-226d56744fb9c9a6.jpg&w=1140

 

Günlük ağız bakımının vazgeçilmezlerinden birisi olan diş fırçaları temizliklerine yeterince dikkat edilmediği takdirde ağız sağlığını tehdit eden durumların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunun sebebi ise diş fırçalarının genellikle nemli kalmaları ve buna bağlı olarak nemli ortamları seven bakterilerin fırça kıllarında üremesidir. Bu bakteri oluşumlarının ağız sağlığını bozmamaları içinse diş fırçası temizliğinin düzenli olarak doğru yöntemlerle yapılması gerekir.

 

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

 

Diş fırçasının günlük temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanım sonrası diş fırçasının su ile yıkanmasıdır. Yıkama işleminde diş fırçasında diş macunu artığı kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca diş fırçası sadece su ile yıkanmalı, bu işlemde sabun ya da deterjan gibi temizlik ürünleri kullanılmamalıdır.

 

Temizlendikten sonra diş fırçalarının baş kısımlarındaki kıllar, fırça sallanarak ya da kağıt havlu bastırılarak kurutulmalıdır. Kurutulan fırça içinde kimyasalların ve sağlık için zararlı maddelerin bulunmadığı kapalı bir dolapta, dik ve başka fırçalarla temas etmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. Seyahat sırasında ise fırça başı özel kapaklar kullanılarak kapatılmalıdır. Bu kapakların kullanılması ile diş fırçalarına bakterilerin bulaşması engellenmiş olur. Ancak bu tip kapakların hava alabilmeleri için üzerlerinde mutlaka delik olmasına ve kapak içlerinin de kuru olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde fırçanın hava almaması, bakterilerin fırça üzerinde daha hızlı bir şekilde üremesine neden olur.

 

Diş fırçası temizliği ile ilgili haftalık olarak yapılabilecek son derece etkili ve doğal bir uygulama da diş fırçasının karbonatlı su içerisinde bekletilmesidir. Karbonat, bakterileri öldürme özelliğine sahip olduğu için bu yöntem diş fırçasının üzerinde üreyen bakterileri temizleyerek etkili bir hijyen sağlar. Bunun için bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edilerek karıştırılır. Temizlenmek istenen diş fırçası da baş kısmı karbonatlı su içerisinde kalacak şekilde bardağa koyulur. Bir gece boyunca karbonatlı suda bekletilen diş fırçası ertesi sabah sudan alınarak durulanır ve bu şekilde kullanılabilir. Bu uygulamada ayrıca isteğe bağlı olarak karbonatlı karışımın içerisine bir miktar sirke de eklenebilir.

 

Kullanılan diş fırçalarının aylık temizliğinin yanında yeni alınan diş fırçalarının ilk kullanımından önce uygulanabilecek pratik bir yöntem de diş fırçasının kaynar suda bekletilmesidir. Kaynar suyun sıcaklığının bakterilerin ölmesine sebep olmasından dolayı bu yöntem diş fırçası temizliğinde oldukça etkilidir. Bunun için küçük bir kapta su kaynatılmalı ve fırça sapından tutularak, başı kaynayan su içerisinde kalacak şekilde 3-4 dakika bekletilmelidir.

 

Bu yöntemlerden farklı olarak diş fırçası temizliğinde bulaşık makinesinde yıkama ve çamaşır suyunda bekletme gibi uygulamalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Diş fırçaları her ne kadar düzenli ve etkili temizlenseler de, yapısal bozulmalardan dolayı bir süre sonra işlevlerini tam olarak yerine getiremeyeceklerinden ortalama olarak 3 ayda bir yenileri ile değiştirilmelidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...