Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çürük Raporu Nedir?

Recommended Posts

Vatani görev olarak tanımlanan askerlik görevinin yerine getirilmesi için bu yükümlülüğe sahip olan kişilerin birtakım özelliklere sahip olması gerekir. Askerlik yükümlüleri, ancak bu özelliklere sahip olduklarının çeşitli muayene ve tetkiklerle anlaşılmasının ardından bu görevlerini yerine getirebilirler. Ayrıca askerlik görevini yapmakta olanların da bu göreve devam edebilmeleri için askerliğe elverişlilik hallerinin devam etmesi gerekir. Aksi hallerde yapılan muayeneler sonucunda kişinin askerlik görevi için uygun olmadığı tespit edilirse kendisine “Askerliğe Elverişsiz Raporu” halk arasında daha çok bilinen adı ile çürük raporu verilir.

 

 

Çürük Raporu Nedir?

 

 

Askerlik görevini yerine getirecek kişilerin sahip olması gereken özellikler ve bu görevin yerine getirilmesine engel olacak haller Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara neden olan durumlardan bu yönetmelikte belirtilerek askerlik için sakıncalı bulunan hallerin askerlik yükümlüsünde bulunması durumunda kişinin askerliğe elverişsiz olduğu tespit edilir. Bu durumu ifade eden sağlık raporu da çürük raporu olarak bilinir.

 

 

Çürük Raporunu Hangi Kurum Verir?

 

 

Çürük raporu çok bariz ve tıbbi incelemeye gerek duyulmayan durumlarda askerlik şubelerindeki askerlik meclisi tarafından verilebilir. Bu meclis, iki adet sivil doktordan oluşan sağlık kurulu ve askerlik şubesi başkanından oluşur. Gerekli görülen durumlarda askerlik yükümlüleri hakkında bu kurul çürük raporu hazırlayabilir.

 

 

Askerlik şubesinin tespit edebileceği askerliğe elverişsizlikle ilgili genel durumlar haricinde çürük raporu askeri hastanelerdeki sağlık kurulları tarafından hazırlanır. Bunun için çok detaylı incelemelerde bulunulur ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre kişinin askerliğe elverişsiz görüldüğü durumlarda kişiye çürük raporu verilir. Çürük raporu alınabilmesi için sivil hastanelerin verdikleri raporlar geçerli olmayıp gerekli incelemeler mutlaka askeri hastanede yapılmaktadır.

 

 

Hangi Hastalıklardan Dolayı Çürük Raporu Alınabilir?

 

 

Çürük raporu alınmasına neden olan hastalık isimleri ilgili yönetmelikte özel olarak belirtilmemiştir. Ancak organ eksiklikleri, psikolojik hastalıklar ve iyileşmesi yakın bir gelecekte mümkün olmayan bazı kronik hastalıklarda çürük raporu alınma ihtimali oldukça yüksektir. Çürük raporu toplumda olumsuz bir algıya neden olduğundan bu raporun verilmesinde yetkili kurullar oldukça hassas davranır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...