Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

UFRS Standartları

Recommended Posts

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları olarak bilinen sistemin kısaltılmış adı UFRS'dir. Dünyanın herhangi bir yerindeki halka açık şirketlerin içinde bulunduğu sistemdir. Bu sistemde şirketler UFRS'de bulunan herhangi başka bir şirketin mali bilgilerini bulabilmekte ve kendilerini o şirketlerle kıyaslayabilmektedirler. Ayrıca UFRS şirketlerin kendi performanslarını ölçmelerine de olanak sağlamaktadır.

 

 

UFRS'nin Özellikleri

 

 

UFRS Avrupa Birliği tarafından 2002 yılında kurulmulmuş bir sistemdir. Ayrıca 2005 yılında gene Avrupa Birliği tarafından şirketler tarafından kullanılması zorunlu hale getirilmiştir(bu mecburiyet halka açık şirketler için). UFRS'nin en iyi özelliği herhangi bir bireyin istediği zaman UFRS'de yer alan bir şirketin bilgilerine ulaşabilme imkanı sağlamasıdır. Peki bu bilgiler nelerdir? Şirketler UFRS'ye bilançolarını, gelir tablolarını, öz kaynak değişim grafiklerini, nakit alım tablolarını, muhasebe politikalarını ve finansal tablo açıklamalarını girmek zorundadırlar. Türkiye hepimizin bildiği gibi UFRS sistemine geçmeden önce mali veriler için kendi muhasebe standarlarını kullanmaktaydı.Fakat Avrupa Birliğine uyum çalışmaları içinde olmasından dolayı 1 Temmuz 2011 yılında yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanununda sonra Türkiye kendi muhasebe standarlarından UFRS standarlarını geçmiştir. Bu değişimden sonra UFRS hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Peki sadece Avrupaya ayak uydurmak için mi yoksa faydaları olduğu için mi bu sistem benimsenmiştir?

 

 

UFRS'nin Yararları

 

 

UFRS şirketleri uluslararası standarlara yükseltmek, şirketlerin kendi değerlerini arttırmak için şirketlere uygun zemini harzırlamaktadır. Aynı zamanda bu sistemin sağladığı en büyük faydalardan bazılarıda, şeffaflık(insanların iyi kötü gidişten haberdar olması), anlaşılabilir olmak ve karşılaştırmaları rahat bir şekilde yapmaktır.Bütün şirketlerin aynı sistemi kullanmaları sayesinden şirketler birbirlerini daha iyi analiz edebilmektedirler. Ülkemizdeki geçişin en büyük faydaları ise mali tablolarda yapılan çarptırılmaların engellenmesi ve verilen bilgiye güvenilirliğin artmasıdır. Muhasebe standartlarımızdan UFRS standarlarına geçişimiz fon yaratma ihtiyaçlarımıza ve Global fon hareketlerimize önemli katkılar sağlamıştır. Aynı zamandan UFRS standarları birçok ülke tarafından doğrudan kendi ulusal standartları olarak benimsenmiştir.

 

 

UFRS şirketlere büyüme açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Örneğin farklı bir ülkeye yatırım yapan bir şirket o ülkedeki yatırımarını bulundukları yere bağlı olmaksınız kolayca raporlayabilecek ve takiplerini rahatlıkla sürdürebileceklerdir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...