Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Güneş Enerjisi Nerelerde Kullanılır?

Recommended Posts

Güneş evinize ve işyerinize enerji sağlayabilir. Güneş enerjisini kullanmaya karar verdikten sonra hem enerji hem de ekipman masrafından tasarruf edersiniz. Güneş enerjisinden yararlanmanın birçok yolu vardır.

 

 

Elbise Kurutma

Kurutucuyu kullanmak yerine güneş enerjisini kıyafetleri kurutmak için kullanabilirsiniz ve böylece elektrik faturasından tasarruf edersiniz. Elbiseleri ipe ya da çamaşır askısına asın. Elbiseleri dışarıda kuruttuğunuz zaman elbiseleriniz temiz hava da almış olur ve güzel kokar.

 

 

Güneş Enerjisi İle Su Isıtma

Güneş enerjisi ile su ısıtma ile evinizdeki suyu ısıtabilirsiniz. Bu yöntemle güneşin enerjisini duş almak veya bulaşık yıkamak gibi işler için sıcak su sağlama amacıyla kullanabilirsiniz. Bu sistemle doğalgaz bir seçenek halinde değilken para ve enerji tasarrufu yaparsınız.

 

 

Evinizi Aydınlatın

Güneş enerjisini gündüz vakti evinizi aydınlatmak için kullanın. Perdeleri açıp gün ışığının içeri girmesine izin vererek gün içinde lamba kullanımını minimum düşürün. Güneye bakan pencereler gün içinde güneşten en fazla nasiplenen pencerelerdir. Bu pencereler kışın eve güneş ışığı yazın ise neredeyse yok denecek oranda direk güneş ışığı alırlar. Kuzeye bakan pencereler gereksiz yaz sıcağını içeri vermez ve eşit derecede ışığı yansıma yapmaksızın içeri verir.

 

 

Dışarıyı Aydınlatma

Dışarıyı aydınlatmak için güneş ışınlarını kullanın. Güneş ışığı çeviricileri güneşin enerjisini elektriğe çevirirler. Bu bataryalar elektriği gece boyu saklar. Üreticinin el kitabında belirttiği önerilen güneş alma saatlerine uyun ve sistemin düzgün çalıştığından emin olun.

 

 

Su Isıtma

Evinize güneş ile su ısıtan bir makine kurduğunuzda evinizdeki suyu güneş ışınlarını kullanarak ücretsiz bir biçimde ısıtır. Su, depolama tanklarına takılmış ısıtma üniteleri ve güneş ışını toplayıcılarının içinden geçerek güneş ısısıyla ısınır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...