Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Açık Liseye Nasıl Kaydolunur?

Recommended Posts

Yaş sınırlaması olmayan açık öğretim liseleri örgün eğitimden farklı olarak dışarıdan eğitimin verildiği kurumlardır. Bu kurumlara ilk kayıtta 18 yaşını doldurmamışlar velileri ile 18 yaşından büyükler ise kendileri Halk Eğitim Merkezleri ile Mesleki Eğitim Müdürlükleri’ne başvurabilirler.

 

 

Açık öğretim liselerine ilköğretimden mezun olanlar, ortaöğretim düzeyindeki genel ya da meslek liselerinden ayrılanlar ile askeri ve polis okullarından, öğretmen, sağlık meslek, güzel sanatlar, spor, sosyal bilimler gibi belli bir alanda eğitim veren liselerden ayrılanlar kayıt yaptırabilir. Açık öğretim liseleri ile mesleki açık öğretim liselerine kaydı olup silik durumda olanlar ile tasdikname almış öğrencilerle yurt dışında öğrenim görmüş ve ilgili kurumlardan denklik belgesi alanlarda da kayıt hakkına sahiptir.

 

 

İlk defa kayıt yaptıracaklar, kayıt yaptırabilmek için gerekli şartlara uygun oldukları takdirde Açık Öğretim lisesinin web sitesinde belirtilen tarihler arasında istenilen belgeleri tamamlamaları gerekir. Açık Öğretim liselerinde ilk kayıt işlemleri Halk Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından yapılır.

 

 

Kayıt İçin İstenen Belgeler

 

 

İlk kez kayıt yaptıracak olanların yeni kayıt katılım bedelini önceden belirlenmiş bankalara yatırmaları şarttır. Sonrasında, kayıt ödemesini yapan öğrencilerin bulundukları bölgelerdeki en yakın kayıt merkezlerine giderek kayıt için başvurmaları gerekir. Öğrencilerin kimlik numaralarının beyanı yanında, son altı ay içerisinde çekilmiş renkli vesikalık fotoğrafı, kayıt ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu ile kayıt işlemi sırasından irtibat bürolarınca hazırlanan ve öğrenci tarafından imzalanan yeni kayıt öğrenci raporu, başvuru sırasında yanlarında bulundurması gereken evraklardır.

 

 

İlköğretimden mezun olmuş öğrencilerin diplomaları ile, ilköğretimin orta bölümünden ayrılmışların tasdikname ve başarı durum belgeleri ile, açık öğretim lisesinden tasdikname almışların tasdiknamenin aslı ile, yurt dışında eğitim görenlerin ise toplam kredisi ve döneminin yazılı olduğu denklik belgelerinin aslı ile başvurmaları gerekir.

 

 

Açık öğretime istenen belgeleri tamamlayarak kayıt yaptıran öğrenciler, öğrencilik durumları aktif hale geldikten sonra öğrenci numarası ve şifresi ile kurumun internet sitesinden derslerini seçerek liseye kaydını tamamlamış olurlar.

 

 

Kayıt işlemleri sırasında şehit ve gazi yakınlarından, İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlamışlar ile mahkeme kararı ile eğitimi tedbiri verilmişlerden belgelendirilmek şartıyla diploma haricinde herhangi bir ücret alınmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...