Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Mırra Nasıl Pişirilir?

Recommended Posts

Arap kültürünün kahvesi mırra, acı ve sert bir kahve çeşididir. Türkiye'de bu kültürün geçmişten günümüze dek yaşadığı Mardin, Urfa ve Gaziantep’te çok sık tüketilir ve pişirilir. Kahvenin kendine has bir pişirilme yöntemi ve sunumu vardır.

 

 

Mırra, özel bir kahve çekirdeğinden üretilmez ama klasik kahvelerde olduğu gibi olgun değil, yeşil, çiğ kahve çekirdeklerinden hazırlanır. Mırra için alınan yeşil kahve çekirdekleri, bir tavada koyu renk alana dek kavrulur. Yöresel içecek, filtre kahveden biraz daha iri olacak şekilde havanda dövülen kahve çekirdekleri ile pişirilir.

 

 

Mırra Nasıl Pişirilir?

 

 

Bakır bir cezvede kaynatılan suyun içerisine tavada kavrulup ardından havanda dövülen kahve çekirdekleri dökülür. Kaynayan, kendine kendine köpüklenip telvesini bırakması gereken kahve, bu hale gelene dek ağır ateşte kaynatılır. Son aşamada kahvenin üzerine oluşan ve şerbet adı verilen kalın bir katman oluşur.

 

 

Bu katman süzülür ve mutbak olarak adlandırılan küçük güğüme aktarılır. Burada kaynatma işlemi devam eder. O sırada güğüme yeniden kahve çekirdeği ve su eklenir. Bu işlem, koyu bir kıvam alana kadar, yaklaşık 4-5 kez tekrarlanır. Pişirme esnasında kilolarca kahve çekirdeği kullanılır. Hazırlanan kahve tek bir defada tüketmek için değil daha sonra ısıtılıp pişirilmek üzere saklanacağından bu kadar fazladır.

 

 

Soğuyan kahve, iyice koyulaşır. Ardından büyük güğümden alınıp servis edilecek kadarı cezvelere dökülür. Isıtılıp pişen mırra son halini alacaktır.

 

 

Mırra Nasıl Sunulur?

 

 

Mırra küçük ve kulpsuz, kendine has kahve fincanlarında sunulur. Bunun nedeni çok acı ve ağır olması, bu kadar küçük bir fincanın kafi gelmesidir. Öyle ki acılığından dolayı bu fincanlar dahi yarısına kadar doldurulur. Eğer misafir arzu ederse bardak yeniden yarısına kadar doldurulabilir. Şekersiz olarak tüketilen mırranın yöresel sunumunda, mırra servisiyapan kişi ağır ağır herkese sunumu yaptıktan sonra en baştan bardakları yarıya kadar tekrar doldurur. Kahvenin ağır ağır içilmesi makbuldür.

 

mirra-nasil-pisirilir_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...