Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Elektro Gitar Çalma Teknikleri

Recommended Posts

Birçok müzik türünde etkin bir biçimde kullanılan elektro gitarların çalma teknikleri de türlere göre farklılık gösterir. Bu farklı teknikleri kullanmaktaki amaç ses kalitesinin daha üst seviyede ve istenen stillere göre daha uygun verilmesini sağlamaktır.

 

 

Elektro gitarlarda sağ elin parmakları ve tırnakları yerine, köşeleri yuvarlatılmış üçgen şeklinde ve değişen sertlikteki plastik parçaları olan penalar kullanılır. Pena baş parmak ve işaret parmağı arasında tutulur ve telde sürekli olarak bir aşağı ve bir yukarı şeklinde vurularak kullanılır. El ve parmak tiplerine göre çeşitli pena şekilleri mevcuttur. Gitar çalınırken daima en rahat edilen pena türü kullanılmalıdır.

 

 

Parça girişlerinde ve yavaş-orta hızlı parçalarda genellikle arpej tekniği kullanılır. Arpej tekniği sağ elin çok sayıda parmağının kullanıldığı her birinin sorumlu olduğu bir tele sırayla vurulduğu tekniktir. Elektro gitarlar genelde pena tekniğiyle çalındığından arpej tekniğine geçildiğinde eldeki penayı hızlıca elden çıkarmak gerekmektedir. Bunu yapmak çoğu zaman zor olacağından arpej tekniğinde de pena kullanmak gerekir. Bu teknikte sağ el tırnaklarının görevinin hepsi tamamen pena ile yerine getirilmelidir. Bol pratik ile üstesinden rahatlıkla gelinebilir.

 

 

Bir diğer teknik olan "power" tekniği elektro gitarın distorsiyon kullanıldığı durumlardaki ritim atma tekniğidir. Akorların sadece en üst iki telindeki notaları basılır ve tellerin sadece en üst iki teline vurulur. Distorsiyon kullanıldığı durumda gitar, normal ritim tekniği ile çalınırsa seslerin hepsi birbirine gireceğinden rahatsız edici bir kombinasyon ortaya çıkar. Bu durumda "power" tekniği kullanılmalıdır. Bu teknik kullanılırken sağ elin ayası vuruş süresince tellerin üzerine konulursa buna "palm" tekniği denir. Amaç sesin uzama süresini kesmektir ve çok güzel sesler veren bir tekniktir.

 

 

Elektro gitarlar genellikle yardımcı ekipmanlar (pedal, prosesör, vb.) ile kullanılan enstrümanlardır. Bu ekipmanlar müziğin türüne göre seçilirler ve istenilen ses efektlerinin verilmesini sağlar. Distorsiyon pedalları en çok kullanılan ekipmandır. Elektro gitar amfilerinin içinde gömülü olarak gelmekle birlikte daha kaliteli ses elde etmek için çoğu zaman ayrı kullanılır. Hemen her müzik türünde seviyesi değişken olmakla birlikte distorsiyon kullanılmaktadır. Bunun dışında delay, eko, middle, treble ve bass seslerin ayarlanabilmesini sağlayan pedallardan da ayrı olarak yararlanılabilir.

 

 

Yardımcı ekipmanlar olmadan sadece ve sadece elektro gitar amfisinden çıkan ses ile de mikrofonlama yapılabilir. Bu seslerin kaliteli gelebilmesi için kullanılan gitar ve amfinin de kaliteli ve mikrofonlamaya yetebilecek kapasitede olması önerilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...