Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Fırında Balık

Recommended Posts

Balık özellikle fosfor yönünden oldukça zengin bir deniz ürünüdür. Aynı zamanda kalsiyum, demir, A, B ve D vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca zihin gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Yağ asitleri ve Omega-3 yönünden değerli olan balık yağı tüketimi de oldukça önemlidir. Balık pişirmede en çok tercih edilen yöntemlerden biri de fırında balık yapmaktır.

 

 

Fırında balık yapmak için uygun olan balık türleri; levrek, alabalık, çinekop, lüfer, hamsi, mezgit, istavrit olarak sıralanabilir. Fırında balık yaparken eğer yağsız bir balık tercih ediliyorsa tarife biraz yağ eklemek oldukça önemlidir. Ayrıca damak zevkine göre sos tercih edilmeyebilir. Sadece tuz ve karabiberle tatlandırma yoluna gidilebilir. Mantar, havuç, kereviz gibi sebzeler balık yanında garnitür olarak tercih edilebilir. Balıkların mevsiminde olması istenilen lezzetin alınması için önemlidir. Pişme süresi balığın türüne göre 30-40 dakika arasında değişir.

 

 

Fırında Balık Tarifi:

 

 

Gerekli Malzemeler:

 

 

Orta boy levrek, çipura, alabalık (kişi başı 1 adet) veya hamsi, istavrit (kişi başı 350 gram)

3 adet kuru soğan

3 adet patates

2 adet orta boy limon

6 adet yeşil biber

 

Sosu için:

 

 

Zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik, biber ve domates salçası

 

 

Yapılışı:

 

 

Balıklar enine kesilerek iç organları bıçakla çıkarılıp, temizlenip bol su ile yıkanır ve bir kaba alınır. Ayrıca eğer arzu edilir ise kuyruk ve kafa kısmı da kesilerek temizlenebilir. Orta boy bir fırın tepsisi tabanı yağlanarak halka şeklinde doğranmış olan patatesler, soğanlar ve limonlar tepsinin tabanına dizilir. Balıklar tepsinin sebzelerin üstüne sıralanır. Eğer soslu arzu ediliyorsa zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik, biber ve domates salçasından hazırlanmış sos balıkların üstüne sürülerek balıklar hazırlanır. Daha sonra 180 derecelik önceden ısıtılmış fırında 40 dakika pişirilerek servise hazır hale getirilir.

 

 

Servis Önerisi:

 

 

Balıklar fırından çıkarıldıktan sonra porsiyonlanıp tabaklara alınabilir. Yanlarında yeşil salata ve fırında pişmiş sebzelerle servis edilirse oldukça iyi bir lezzet ve hoş bir sunum elde edilecektir. Sunumda balıkların üzerine maydonoz, taze kişniş, biberiye kullanılarak da hoş bir servis, aromatik bir tat ve koku elde edilecektir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...