Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Ani Harabeleri Nerededir? Tarihçesi Hakkında Bilgi...

Recommended Posts

Ani Harabeleri Nerededir? Tarihçesi Hakkında Bilgi

 

bilgiyuvasi6_2015-08-21_15-47-40.jpg

 

Ani Harabeleri Nerededir? Tarihçesi Hakkında Bilgi, Ne Zaman Yapılmıştır, Yapılma Amacı Nedir, Hangi Şehirdedir, Hangi Bölgededir Sorularının yanıtları.

 

Ani harabeleri, Kars’ın merkez ilçelerinden olan ve il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alan bir alan üzerinde bulunmaktadır. 961 – 1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığının Ermeni hükümdarlarının başkenti olan bu bölge aynı zamanda 11 ve 12.yy’a ait olan İslam eserlerinden bazılarını da içermektedir.

 

İsmini henüz 6.yy’da Ermeni beylerine ait bir müstahkem olarak alan Ani, Ermeni aileleri arasında uzun yıllar süren mücadeleler sonrasında Bagrat ailesinde kalmış ve 780 tarihinde Gamsaragan’lar mal varlıklarını Bagrat’lılara satarak Bizans’a ait topraklara göç etmişlerdir.

 

1064 tarihine kadar Bizans yönetiminde kalmış olan bu bölge Selçukluların bölgeyi ele geçirmesinden sonra Türkler’in yönetiminde kalmıştır. Ancak kentin genel yapısı ve eserlere bakıldığında Selçuklular tarafından idame ettirildiğine dair net bir bulgu ve kanıt bulunmamaktadır. Aynı dönemde Kürt kökenli olan Şeddadi beyliğinin yönetiminde olan çevre bölgeler İlhanlılar, Karakoyunlu ve Timur dönemlerinde farklı kültürler tarafından yönetilmiştir.

 

Ani harabelerinin bulunduğu bölgede yer alan eserlere bakıldığında toplamda 823 yapı ve pek çok mağaranın yer aldığı görülmektedir. Surlar çevresinde 8 km boyunca kilise, cami gibi yapılar yer almakta ve bu yapılar halen canlılığını korumaktadır. Ayasofya’nun kubbesini onaran Trdat tarafından inşa ettirilen Meryem Ana kilisesi şehrin en etkileyici yapıtları arasında yer almaktadır.

 

Ani harabelerinde yapılan ilk kazılara 1892 tarihinde Rus Dil Bilimler Akademisi’nde görevli Nicholas Marr tarafından başlanmıştır. O dönem bu bölgeye bir müze kurulurken ilerleyen süreçlerde ani harabelerinde kazı ve restorasyon çalışmaları sürdürülmüş, 2006 yılından sonra ise çalışmalar Kars Müze Müdürlüğü ile Marmara Üniversitesi öğretim üyesi, Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu tarafından sunulan danışmanlık ile yürütülmüştür.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...