Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Elektriğin Bulunuş ve İcat Hikayesi Hakkında Bilgi...

Recommended Posts

Elektriğin Bulunuş ve İcat Hikayesi Hakkında Bilgi

 

Elektrik akımı, birçok alanda dünyayı gerçekten değiştirmiş ve diğer icatlara da zemin hazırlamış önemli bir enerjidir. Elektriğin ilk bulunuşu, aslına bakılırsa koyun yünlerinin birbirlerine sürtünerek çıkardığı sesler ve birbirleri ile aralarında yaptığı akımlardan sonra gerçekleşmiş denilebilir ancak o dönemde bu olayla karşılaşanlar bunun farkında değillerdi. Nitekim elektriğin etkileri ve nasıl bir enerji olduğu bilinmiyordu.

 

Modern anlamda elektrik akımının bulunması ve çeşitli alanlarda kullanılması ise sonraki dönemlerde rastlamaktadır. William Gilbe, elektrik konusunda çeşitli araştırmalar yapan bir bilim adamıydı. Elektrikli parçacıkların, eksi ve artık kutuplar ile birbirlerini çeken özel bir yapıyı barındırdıklarını tespit etmişti. Bu araştırma ve çalışmaları ile, Gilbe modern anlamda elektriği bulan kişi olarak kabul edilmektedir.

 

Sonra uzun bir süre elektrik konusunda herhangi bir bilimsel gelişme kaydedilememişti. Lakin, 19. yüzyıl içerisinde, elektrikli pili icat eden Alessandro Volta ile birlikte, elektrik konusundaki çalışmalar tekrar bilim gündemine gelmiş, farklı bilim adamlarınca teorik ve pratik altyapılı çalışmalar hızlandırılmıştır.

 

1800’lü yılların son dönemlerinde ise gerçek anlamda elektrik üretim ve kullanımı yaygınlaşmış durumdaydı. Thomas Edison, 1800’lü yıllarda kendi elektrik santralini kurarak elektrik üretimine başlamıştı. Sonrasında ise elektrik ile ilgili bilimsel çalışmalar artarak devam etti.

 

Elektriğin yaygınlaşması ile birlikte hayatın her alanında kullanılması oldukça hızlı bir şekilde gelişti, elektriğin ardından dünyayı asıl değiştirecek olan teknoloji olan elektronik de hızla gelişecek, dünyamız farklı bir çağa başlayacaktı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...