Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Çekingen Hissedenlere Yol Gösterecek İpuçları

Recommended Posts

[h=2]Çekingen biriyseniz profesyonel yaşamda kendinizi göstermeniz zor olabilir.[/h]

[h=4]Çekingenliği avantaja çevirin[/h] Her iş sosyallik gerektirmez. Kendinize iş seçerken insanlarla birlikte olmak yerine kendi başınıza kalacağınız işleri tercih edebilirsiniz. Okuyup araştırmanın, raporlamanın, kod yazılımının ve yaratıcılığın gerekli olduğu meslekleri seçebilirsiniz.

[h=4]Hayır demeden önce düşünün[/h] İş arkadaşlarınız akşam çıkışta sizi yemeğe davet ettiğinde hayır demekle bir iş görüşmesine hayır demek arasında fark vardır. Birinci seçenek en fazla içe kapanık biri olduğunuz kanısı yaratır. Ancak ikinci durum kariyerinizi olumsuz etkileyebilir. Bazen önünüze altın tepside sunulan fırsatları hayır demek alışkanlık haline geldiği için reddedebilirsiniz. Bu nedenle kendinizi düşünmeye itin. Gerçekten yapmak istemediğiniz için mi yoksa korkudan mı hayır dediğini düşünün. Cevap korku ise kendinizi zorlamaya değer.

[h=4]İnsanlara karşı açık olun[/h] Birinden iş istediğimizde hepimiz gereksiz bazı süslü cümleler kurabiliriz. Bu, insanlara emrivaki yapmak istemediğimizden kaynaklanır. Ancak bu tür bir yaklaşım içine kapanık kişi tarafından yanlış anlaşılabilir. Siz, insanların sizinle direkt konuya girerek konuşmalarını istiyorsanız bunuuygun bir şekilde dile getirin. İşlerin ne kadar kolaylaştığına inanamayacaksınız.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ergenliğe kadar çekingenlik, utanma, sıkılma, aşırı sakinlik,  var miyim yok muyum belli değil, ürkek, kendimi ifade edememe tüm olumsuzluklar vardı evin problem kızıydım ben sanırsam özel 2 3 yıl tedavi gördüm ama yine aynıdım hatta aileme demişler ki kızınızın açılması için kapı dışarı atın kapıyı üstüne kapatın tabi ki yapmadılar, sonra orta okul derken yeni ortam, arkadaşlar, çıkmalar vs değişimler başladı..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...