Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

St. Philippusun Mezarı

Recommended Posts

hz-isa4.jpg&h=330&w=660&a=c

 

Hazreti İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve 2 bin yıl önce Romalılar tarafından öldürülen St. Philippus’un mezarını bulunduğu açıklandı. Hierapolis ( Pamukkale) kentinde 32 yıldır devam eden kazılarda Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus’un Hıristiyan dinini yaymak için Hierapolis’e geldiğini ve Romalılar tarafından öldürüldüğünü ve buraya gömüldüğü ifade edilmektedir.

“Bugüne kadar St. Philippus’in mezarı Şehitlik Tepesi’nde olduğu sanılıyordu. Bu bölgede yapılan jeofizik araştırmalarda mezarın izine rastlanamadı. Şehitlik Tepesi’ndeki St. Philippus Kilisesi’nin 40 metre yakınında yeni bir kilise kalıntısı bulunmuş ve burada yapılan kazılarda Hz. İsa’nın havarilerinden St. Philippus’un mezarı olduğu sanılan mezara ulaşılmıştır.

Henüz netlik kazanmayan mezarın açılacağı ve bu buluş Hıristiyan dünyası ve arkeoloji için çok önemli. Hıristiyanlar buraya hacı olmaya geleceği ifade edilmektedir.

İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus şehit kabul edilir. Bu nedenle adına yaptırılan Şehitlik Tepesi’ndeki kiliseye de Martyrion denilir. Arkeologlar yıllardır, St. Philippus’un mezarının bu kilisede olduğunu düşündü. Ama mezarın izi bulunamamıştı.

Yapılan inceleme sonucu St. Philippus’un mezarının Bizans dönemine rastlayan 5’inci Yüzyıl’da adına yaptırılan kiliseden çıkarılıp, yeni bulduğumuz mezara nakledildiğini belirlenmiştir. Bu buluş büyük heyecan uyandırmış ve İncil’de adı geçen ve Hıristiyan camiası için çok önemli olan St. Philippus’un mezarının bulunması tüm dünyada ses getireceği düşünülmektedir. İnanç turizmi, arkeoloji ve hristiyan dünyası adına önemli bir yapıtın ortaya çıkacağı düşünülmektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...