Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Evde Kumpir Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Hem közlenmiş patatesi hem de içinde yer alan malzemeleri ile damakta farklı bir tat bırakan kumpir sıklıkla dışarıda tüketilse de evde istenilen malzemelerle yapımı mümkün olan yiyecekler arasındadır. Kumpir yapımında dikkat edilecek nokta büyük patates yerine orta boylarda patates kullanmak ve tüketilen besinlerde kaloriye dikkat ediliyorsa patates içerisindeki malzemeleri daha çok sebze ağırlıklı tercih ederek ketçap ve mayonezden kaçınmaktır.

 

 

Malzemeler

 

 

3-4 adet orta boy patates

2 çorba kaşığı doğal tereyağı

1 kase rendelenmiş kaşar peyniri

1 tutam tuz

 

 

İç Malzemeler

 

 

1 kase garnitür

1 kase haşlanmış mısır

1 kase haşlanmış bezelye

1 kase doğranmış mantar

5-6 adet kornişon turşu (ufak şekilde doğranmış)

Siyah ve yeşil zeytin

Salam (ufak şekilde doğranmış)

Sosis (ufak şekilde doğranmış)

Mayonez ve ketçap

 

 

Yapılışı

 

 

Patatesler iyice yıkanıp kurulandıktan sonra alüminyum folyoya sarılarak önceden ısıtılmış 250 derecedeki fırında ızgarası üzerinde yaklaşık bir saat pişirilir.

Patateslerin pişmesi esnasında garnitürün suyu tamamıyla süzüldükten sonra mayonez ile karıştırılarak doğranmış kornişon turşular ilave edilir.

Patateslerin pişip pişmediğine kürdan ya da çatal yardımıyla emin olduktan sonra pişmesi durumunda patatesler fırından alınarak ortalarından tam ayrılmayacak şekilde açılır.

Küçük tahta kaşık ya da çatal yardımı ile patateslerin parçalanmamasına dikkat ederek içi iyice ezildikten sonra tereyağı sürülerek yumuşatılır.

İçi püre halini almaya başlayan patateslere kaşar eklenerek karıştırılır. Karıştırma esnasında pürenin içine hafif tuz eklenir.

Pürenin içinde kaşar peynirleri iyice yedirildikten sonra başta hazırlanan garnitür olmak üzere isteğe bağlı olarak seçilen malzemeler patatesin arasına yerleştirilir.

Tercihe göre ketçap ya da hardal eklenerek servise hazır hale getirilir.

 

Püf Noktaları

 

 

Patateslerin daha kısa sürede fırında pişmesi için öncesinde ocakta haşlanabilir. Ancak böyle durumlarda patatesin tam pişmeden ocaktan alınmasına dikkat edilmelidir.

Kaşar peynirlerinin püre içerisine yedirilmesi sırasında eklenen tuz, lezzetin yanında kaşarların uzun süre yumuşak kalmasını sağlaması bakımından önemlidir.

Garnitür ile hazırlanan Rus salatası yerine İtalyan ya da Amerikan salatası kullanılabileceği gibi daha hafif olması bakımından yoğurt ile karıştırılmış rendelenmiş havuç da tercih edilebilir.

Kumpir içerisine eklenecek malzemeler tamamen kişilerin tercihine bağlı olarak değişmekle birlikte tek bir malzemenin ağırlıklı kullanılması da söz konusu olabilir.

 

evde-kumpir-nasil-yapilir_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...