Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Evde Lor Peyniri Yapımı

Recommended Posts

Süt ürünleri içinde besin değeri en yüksek olan gıdalardan birisi lor peyniridir. Ek gıdaya geçen bebekler, sporcular, diyet yapanlar ve sağlıklı beslenenler bu gıdayı sıklıkla tüketir. Lezzetli ve besleyici olmasının yanında lor peyniri evde de kolaylıkla yapılabilir. Evde lor peyniri yapılması içinse sütün, limon ve sirke gibi asitli bir içerikle etkileştirilmesi yeterlidir.

 

 

Evde Lor Peyniri Yapımı

 

 

Malzemeler: 2 litre süt, yarım çay bardağı taze limon suyu veya sirke ya da 1 çay bardağı yoğurt

 

 

Yapılışı: Süt önce tencereye koyulur ve orta ateşte ocağa alınır. Tencere içinde ısıtılan süt kaynama noktasına geldiğinde içerisine limon suyu, sirke ya da yoğurt ilave edilerek karıştırılır. Sütün içerisine bu malzemelerden birisi katıldığında sütün kesilme süreci başlar. Süt bu şekilde 5-6 dakika kadar kaynatılır ve bu sürenin sonunda tencere ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Süt soğurken bir taraftan da kesilmeye devam eder ve yaklaşık olarak 45-50 dakika içinde sütün tamamı kesilerek lor peynirine dönüşür. Tenceredeki lor peyniri tülbent içine alınarak süzülür ve elde edilen peynir buzdolabına koyularak muhafaza edilir.

 

 

Eğer lor peynirinin tuzlu olması isteniyorsa tuz ilavesi süt kaynamadan önce diğer malzemelerle birlikte yapılmalıdır. Tuzlu lor peyniri yapmak için 2 litre süte 2 çay kaşığı kadar tuz ilave edilmesi yeterlidir. Günlük 5 gramın üzerindeki tuz tüketiminin sağlık açısından olumsuz etkileri olduğunda tuzsuz lor peynirinin daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak tuzlu lor peynirinin dayanım süresi tuzsuza göre daha uzundur.

 

 

Püf Noktaları

 

 

Evde lor peyniri yapmak için ambalajlı hazır sütler de kullanılabilir. Ancak bu sütler ile lor peyniri yapmak için sütün kaynatılmasına gerek yoktur. Sirke, limon ya da yoğurt maddelerinden herhangi birisi ile tuz süte ilave edilerek karıştırıldığında süt kesilmeye başlar ve sütün tamamı kesilene kadar beklendiğinde lor peyniri elde edilir.

 

 

Evde lor peyniri yapmak için en ideali kaynatılmadan önce ya da kaynatılırken sütün kesilmeye başlamasıdır. Bu durumda süt kendiliğinden topaklanmaya başlarsa lor yapma süreci aynen uygulanır ve lezzetli bir lor peyniri elde edilerek afiyetle tüketilir.

 

evde-lor-peyniri-yapimi_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...