Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Köpeklere Zararlı Yiyecekler

Recommended Posts

Ailenin bir üyesi gibi yaşamın paylaşıldığı en sıkı dostlar arasında bulunan köpeklerin beslenmesinde yiyecekleri onlarla paylaşmak en büyük yanılgıyı oluşturur. İnsanlardan daha farklı bir sindirim sistemine sahip olan köpekler, yüksek proteinli besinlerden uzak tutulmalıdır ve bunun yanında köpekler ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri alması bakımından kuru mama ile beslenmelidir. Ayrıca, bilinçsiz olarak yapılan her türlü beslenme köpek için ömrünü kısaltıcı etkiye sahip olmakla birlikte bazı gıdalar ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere yol açabilecekleri için köpeklerin beslenmesinde dikkatli davranılmalıdır.

 

 

Çikolata: İçeriğindeki kafein ve theobramine ile köpeklerde toksit etkisi göstermesi bakımından çikolata en tehlikeli yiyecekler arasında yer alır. Köpekler için çikolatanın zor sindirilen besinler arasında yer alması ve bu sebeple vücutta uzun süre kalan theobraminin bulunması tedavi edilmediği sürece öldürücü etkiye sahiptir. Çikolata yenmesi durumunda belirtilerin geç ortaya çıkması ve toksitin daha üst seviyelere çıkmasına yol açması ile birlikte kusma, ishal, karın ağrısı, hırıltılı nefes alma, kalp atışların düzensizlik, titreme, nöbet ve koma şeklinde gittikçe ağırlaşarak seyreden semptomlara sahiptir.

 

 

Soğan ve Sarımsak: Yemeklerde sıklıkla kullanılması ve yemek artıklarının kimi zaman köpeklere verilmesi sebebiyle dolaylı yoldan da olsa zehirlenmesine sebep olan gıdalar arasında soğan ve sarımsak, içeriğinde barındırdığı tiyosülfat, köpeklerde hemolitik anemi gibi ciddi kan rahatsızlıklarına yol açarak kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Özellikle sarımsağın tüketilmesi durumunda daha da hızlı bir süreçte ortaya çıkan semptomlar yaklaşık olarak 2 ile 5 gün arasında ortaya çıkar. İleri seviyelerde yaşama tehdit edici bir unsur olması ve kan naklini zorunlu kılması yanında zayıflama, halsizlik ve isteksizlik, idrarın renginin kırmızılaşması belirtiler arasında yer alır.

 

 

Ksilitol: Daha çok şeker alkolü olarak bilinen ve şeker ve tatlandırıcı yapımında kullanılan ksilitol, köpeklerde insülin miktarında artışa sebep olarak kan şekerinin düşmesine yol açar. Tüketilmesi durumunda 10 dakika ile 1 saat arasında hipoglisemiye ve tedavi edilmezse karaciğer yetmezliğine yol açarak köpeklerde ölüme sebep olabilir. Ayrıca, erik, yulaf, mantar, mısır, muz, çilek, böğürtlen, fıstık, karnabahar, salata ve erikte de bulunur.

 

 

Çiğ ekmek hamuru: Çiğ ekmek hamurunun şişmesi için kullanılan maya, çoğalmaya elverişli olması bakımından köpekte mideye ulaştıktan sonra ciddi zararları olan bir gıda ürünüdür. Mide içerisinde şişerek diyaframa baskı uygulaması ve bu sebeple akciğer ile diyaframın hareketini engelleyerek solumun güçlüğüne sebep olması bakımından zararlı etkisi bulunan çiğ ekmek hamuru, midede kan akımını azaltması ile hücre dokularının ölmesine yola açar. Ayrıca mayanın içeriğindeki alkol, kan dolaşımını olumsuz etkileyerek ciddi alkol zehirlenmelerine sebep olur. Ağır vakalarda nöbet krizlerine ve ölüme sebep olan çiğ ekmek hamurunun tüketilmesi durumunda ortaya çıkan diğer belirtiler, kusma, sersemlik, koordinasyon eksikliği ve şaşkınlıktır.

 

 

Üzüm ve kuru üzüm: Böbrek yetmezliği başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine yol açan üzüm ya da kuru üzüm, köpeklerde toksik etkisi yapar. Tüketilmesi durumunda ilk iki saat içerisinde müdahaleyi gerektiren bu gıdalar 12 saat içerisinde kusma, uyuşukluk ve ishal şeklinde belirtiler gösterir. Toksiğin vücutta artmasına bağlı olarak vücutta uyuşukluk ve susuzluğun görülmesi şeklinde ilerler. Tedavi edilmediği durumlara ise yaklaşık dört gün içerisinde böbrek yetmezliğinden ölümlere sebep olabilir.

 

 

Fındık: Üzüm ve kuru üzüm gibi köpekte toksik etkisi yapan ve zehirlenmesine neden olan fındık, son derece zararlı bir yiyecektir. Tüketilmesi durumunda, bacaklarda zayıflık şeklinde ortaya çıkacak belirtiler ateşin yükselmesine sebep olur. Fındık sebebiyle ileri seviyelerde zehirlenmeler ise ciddi kan problemlerine yol açması bakımından önemlidir.

 

 

Alkol: İçeriğindeki etanol maddesine insanlara göre daha çok hassas olan köpekler, alkol tüketiminde ciddi zehirlenme problemleri ile karşı karşıya kalırlar. Kusma, sersemlik, oryantasyon bozukluğu, koordinasyon kaybı gibi birçok belirtilerin gözlemlenmesi ile birlikte ileri düzeyde zehirlenmelerde köpeğin komaya girmesi söz konusudur.

 

 

Şerbetçiotu: Daha çok bira yapımında kullanılan şerbetçiotu, köpeklerde tüketilmesi durumunda müdahale edilmezse 6 saat içerisinde ölüme yol açan bir etkiye sahiptir. Köpekte huzursuzluk ile başlayan belirtiler, kusma, aşırı soluma, yüksek kalp atışı, anormal pıhtılaşma ve sonrasında seyreden kas seğirmeleri şeklinde ortaya çıkar.

 

 

Süt: İçeriğindeki laktoz ile tüketimi durumunda bağırsak problemlerine yol açan süte tüm köpeklerin alerjisi bulunması sebebiyle dikkatli yaklaşılmalıdır. Köpeklerde tüketimini gerektiren bir durum söz konusu ise çok daha düşük laktoz miktarları gözetilerek süt, yoğurt gibi besinlerin verilmesi tercih edilmelidir.

 

 

Tüm bu besinler dışında kahve, tuz ve avokado köpeklerde uzak durulması gereken besinler arasında yer alır.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Köpekleri kısa yoldan katletmek isteyenler genelde yiyeceklerine arsenik tozu karıştırırlar. Arsenik elma ve armutta da bulunduğundan dolayı köpeler bu meyvaları yerse ölebilir.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şirketteki köpekler garibim ne bulurlarsa yiyorlar..Şeker zararlı olduğunu duymuştum birgün bir baktım kemalpaşalara yumulmuşlar..Almadım önlerinden çok seviyorlar.Birde kadayıf..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Köpekleri kısa yoldan katletmek isteyenler genelde yiyeceklerine arsenik tozu karıştırırlar. Arsenik elma ve armutta da bulunduğundan dolayı köpeler bu meyvaları yerse ölebilir.

 

Yanlış bilgi...Elma ve armutta arsenik yoktur. Olsaydı köpeklere zararlı olan insanlara da zararlı ve öldürücü olurdu. Bizim de yemememiz gerekirdi. Bilakis, elma köpekler de dahil bütün canlılar için faydalıdır. Hatta bizim buradaki yani Veterinerlikteki hocalarımız yiyorlarsa köpeklere elma yedirilmesini öneriyorlar. Ben kendi köpeğime bol bol yediriyorum. Çünkü çok seviyor ve şu an 9 yaşında...:)

 

Arsenik, hazır elma suyu, armut suyu gibi konsantre gıdalarda mevcuttur. Hazır sularda mevcuttur. O da, su ile hazır meyva sularının bozulmasını engellemek açısından firmalar tarafından yasal oranda eklenir. Yasal oran aşılırsa zehirleyici olur zaten...:)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...