Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Bülbül Nasıl Beslenir?

Recommended Posts

Ötücü kuşlar içerisinde en güzel ses sahip olarak kabul edilen bülbül ortalama 20 santimetre boyunda bir kuştur. Uygun büyüklükteki bir kafeste ev ortamında kolaylıkla beslenebilir.

 

 

Bülbül göçmen bir kuş türüdür. Oldukça canayakın olarak bilinir. Bu nedenle ev ortamında beslenmesi benzeri göçmen kuşlarla kıyaslandığında daha kolaydır.

 

 

Bülbül bakımı kimi zaman zahmetli olabilir. Bülbülün koyulduğu kafeste her zaman taze su bulundurulmalıdır. Suyunun mutlaka iki günde bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Bülbüller, doğada solucan ve kurt gibi küçük canlıları yiyerek beslenirler. Ev ortamında yetiştirilen bülbüllere benzeri canlı yiyeceklerin verilmesi dışkısının kötü kokması gibi sorunlara yol açabilir.

 

 

Bülbül bakımında beslenme önemlidir çünkü kötü beslenme bülbüllerin ölümüne neden olabilir. Kafesteki bülbüle verilebilecek yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

 

 

Yeşil sebzeler, yeşil yemler ve meyveler

Taze ağaç dalları

Özel olarak hazırlanmış yemler

Taze ağaç dalları haftada bir defa olmak üzere verilebilir. Fazlası zararlı olabilir.

 

Ayrıca beslenme düzenini tamamlamak için multivitamin tablet kullanımı da tavsiye edilir. Bu tabletler toz haline getirilerek yiyeceklerine ya da suyun içerisine karıştırılarak da verilebilir. Bir diğer alternatif ise sıvı formda olanlarını su kabının içerisine ilave etmektir.

 

 

Bülbül için kalsiyum son derece önemlidir. Kalsiyum takviyesi yapmak için yumurta kabuğu ve mürekkep balığı kemiği kullanılabilir. Mürekkep balığı kemiği kuşlar ile ilgili malzemelerin satıldığı yerlerde kolaylıkla bulunabilir. Tüy değiştirme dönemlerinde ise B vitamini takviyesi yapılması önerilir. B vitamini takviyesi için de özel tabletler vardır ve kolaylıkla temin edilebilir.

 

 

Yumurtlama dönemlerinde ve yavrunun yumurtadan çıkış döneminde beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu dönemde vitamin takviyelerinde dikkatli olunmalıdır. Beslenme miktarı azar azar artırılmalıdır. Vitamin ve mineral açısından yeterli bir beslenme sağlandığından emin olunmalıdır.

 

 

Bülbüle yağlı, tatlı ve tuzlu yiyecekler verilmemelidir. İçecek olarak suyun dışında herhangi bir içecek verilmemesi de son derece önemlidir. Aynı zamanda kafesinin altına gazete ve kağıt türevleri serilmemelidir. Kağıt yemeye meyilli olan bülbüller bu nedenle hastalanabilir.

 

bulbul-nasil-beslenir_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...