Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Dişlere Zarar Veren Yiyecekler

Recommended Posts

Sağlıklı dişlere sahip olmak ağız sağlığı başta olmak üzere birçok durumda önemsenmesi gereken bir konudur. Temiz ve güçlü dişlere sahip olabilmek için ağız bakımının ihmal edilmemesi gerekir. Ağız bakımının yanında dişlere zarar verecek yiyeceklerden de kaçınmak oldukça önemlidir.

 

 

Diş sağlığının korunması için günde en az iki defa dişlerin fırçalanması, diş bakım suları ile birlikte gargara yapmak ve diş ipi kullanmak gerekir. Bunun yanında diş fırçalarının da 3 ayda bir yenilenmesi önemlidir. Yiyeceklerin ve içeceklerin içerisinde bulunan zararlı asitler bu bakımların yapılmasına rağmen dişe zarar verebilir. Bu nedenle beslenme düzeni ve alışkanlığı dişler için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

 

Dişlere en fazla zarar veren yiyecekler, karbonhidrat ve asit içeren gıdalardır. Bu maddeleri içeren içecekler ve yiyecekler dişlere zarar verir. Dişlere zarar veren yiyecekler şu şekilde sıralanabilir:

 

 

Limon: İçerisinde yüksek oranda pH bulunduran gıdalar dişlere zararlıdır. Bu oranın 2 değerinde olması dişler üzerinde yıpratıcı bir etki yaratır. Doğrudan limon yemek, içerisindeki asitlerden dolayı diş minesine zarar verir.

 

 

Jelibon, lokum gibi ürünler: İçerisindeki şekerli ürünler ve katkı maddeleri nedeniyle dişe yapışan bu gıdalar, sitrik asit de içerir. Bu nedenle normal ve direkt olarak yutulan şekerlemelerden daha fazla zararlıdır.

 

 

Kuru meyveler: Her ne kadar genel vücut sağlığı için faydaları olsa da içeriğindeki karbonhidrattan dolayı kuru meyveler dişe zarar verir. Kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı gibi besinler, ağız içerisinde uzun zamanlı yapışkanlık bırakır. Dişlerin fırçalanmaması durumunda da bu etkiden dolayı diş çürümeleri meydana gelir.

 

 

Beyaz ekmek: Yiyeceklerin parçalanmasını ve sindirilmesini sağlayan tükürükler, beyaz ekmeğin içerisindeki karbonhidratı şekere çevirir. Bu şeker, enzim olarak dişlere ve diş etlerine olumsuz etki eder. Ağız içerisindeki plakların ve diş minelerinin zaman içinde çürümesinin nedenleri beyaz ekmek tüketmektir. Bu ekmeklerin yerine kepekli veya tam buğday ekmeği tüketmek daha faydalıdır.

 

 

Dondurma: Dondurmalar içeriğindeki katkı maddeleri ve şeker nedeniyle dişlere zarar verir. Bununla birlikte soğuk olarak tüketilen dondurma dişlere ve diş etlerine olumsuz etki yapar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...