Jump to content
Sign in to follow this  
denmeh1

Ege'de Az Bilinen 12 Rota.

Recommended Posts

İşte Ege'de az bilinen olağanüstü 12 rota.

 

1) Adatepe

 

Çanakkale Küçükkuyu'da gezerken, Zeus altarı tabelasından 4 km içeri girdiğinizde kaşınıza çıkar Adatepe köyü.Kazdağları'nın yamacında, zeytinlikler arasında şirin bir köy Adatepe. Eskiden Türk-Rum barış içerisinde yaşarlarmış. Köyün hemen bitişiğinde, Edremit Körfezi'nin tüm ihtişamını gözler önüne seren Zeus Altarı yer alıyor. Efsaneye göre Zeus, Troya Savaşı'nı buradan yönetmiş.

 

2) Sarıkız Tepesi

 

 

Balıkesir Altınoluk'tan 18 km yürüyüş rotasıyla Sarıkız Tepesi 'ne ulaşırsınız ve gördüğünüz güzellikler ağzınızı açık bırakır. Burası Kazdağları'nın en yüksek zirvesi; tam 1776 metre. Kazdağları'nın popüler güzellikleri olanSütüven ve Hasan Boloğuldu Şelalerin'nin yanında pek adını duyuramamış Sarıkız Tepesi.

 

3) Patricia

 

Cunda Adası'nın arka tarafında, el değmemiş bir doğa harikası Patricia. Ormanlık ve zeytinliklerin çevrelediği Patricia, adanın kuzey ucunda yer alan iki köycüğün ortak adı aslında. Patricia, bir zamanlar Rumların yaşadığı ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş şirin bir Ege kasabası.

 

4) Arpaz

 

 

Aydın Nazilli'nin 10 km güneyinde, anılarıyla baş başa yaşamaya çalışan bir köy Arpaz. Şimdilerde ismi Esenköy olarak geçiyor. Köyün girişinde Avrupa tarzında inşa edilmiş bir şato karşılıyor sizi. Şatonun hemen ardında bir Türk konağı bulunuyor, üflesen yıkılacak. Geçmiş dönemlerde Nazilli'den Davas'a uzanan bir hükümetin merkezi olan Arpaz, bugünlerde tarihin gölgesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

 

5) Geyre

 

Aydın'ın Karacasu ilçesinde bulunuyor Geyre. 7. yüzyıla kadar Aphrodisias Antik Kenti olarak bilinen Geyre, Anadolu halkının en eski yerleşim noktalarından biri. Türkiye'nin en güzel antik heykel koleksiyonlarından birine sahip olan Afrodisias Müzesi burada bulunuyor.

 

6) Eski Güllübahçe

 

 

Aydın'ın Söke ilçesinden 18 km uzaklıkta olan Eski Güllübahçe ilk görüşte aşkın tanımını yeniden yapıyor. Ege'nin belki de en güzel köy meydanına sahip olan Eski Güllübahçe, 40 – 45 yıl önce terkedilmiş.

 

7) Doğanbey

 

 

Aydın'ın Söke ilçesine 36 km mesafede, Samsun Dağı'nın güney yamacında bulunuyor Doğanbey Köyü. Sessiz, sakin yaşayan bir Rum köyü olan Doğanbey, yavaş yavaş keşfedilmeye başladı bile. Asıl ismi Domatia olan Doğanbey köyü, Türkiye'nin ilginç noktalarından biri.

 

8) Kapıkırı

 

 

Muğla'nın Milas ilçesinde,Bafa Gölü'nün kıyısında büyüleyici bir köy Kapıkırı. Eskiden Heraklia Antik Kenti derlermiş buraya. Mehtap ışığı altında parlayan Kapıkırı, antik kentin harabeleriyle bir arada yaşıyor. Kapıkırı'na geldiğinizde, birbirinden ilginç mitolojik hikayeler duymaya hazır olmalısınız.

 

9) Sedir Adası

 

 

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, kıyıdan bir ya da iki mil açıkta, zeytin ormanlarının arasından göz kırpıyor Sedir Adası. Adada adım attığınız her yerde karşınıza Antik Kedrai Kenti'nin kalıntılarıyla karşılaşmanız mümkün. Yazın kalabalığından geçilmiyor pek. Ama kışın bir başka güzel burası. O ünlü Kleopatra Plajı var ya, hani tuhaf bir kumu var, işte o Sedir Adası'nın sahip olduğu güzelliklerden biri.

 

10) Eski Datça

 

 

Ne varsa eskilerde var diye boşuna söylenmiyor. Muğla –Datça'dan 3 km önce sağda, Dadia işaretli bir sapak var. Onu takip ederseniz eski Datça'nın büyüleyici güzelliği karşılayacaktır sizi. Küçük bir Akdeniz köyü Eski Datça. Bal rengi kesme taşlardan yapılmış evleri, sokaklara renk veren begonvilleri ile istiridye içine saklanmış inci misali. Ünlü şair Can Yücel, köyün en seçkin müdavimlerindenmiş. Hatta mezarı da köyün girişinde bulunuyor.

 

11) Taşlıca

 

 

Muğla'nın Marmaris ilçesinde,Bozburun Yarımadası'nın keşfedilmemiş bir köşesi Taşlıca Köyü. Taşlıca'da gezinirken kendinizi bir Afrika safarisinde hissetmeniz olası. Mesela karşınıza birden yabani atlar çıkabiliyor. Türkiye'nin en güzel koylarından biri olan Serçe Limanı da burada bulunuyor.

 

12) İztuzu

 

Muğla'nın Dalyan beldesi yakınlarında bulunan İztuzu Plajı, Avrupa'nın en iyi plajı seçilmişti 2011 yılında. Kışın ıssız ve büyüleyici bir görünüme sahip. Dikkat; kumların altından her an bir kaplumbağa yumurtası çıkabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...