Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Evde Noodle Nasıl Yapılır?

Recommended Posts

Çin eriştesi olarak da bilinen noodle makarna ve erişte gibi un, tuz ve su kullanılarak yapılan bir yiyecek türüdür. Beyaz un, esmer un ya da pirinç unundan yapılabilen noodle çoğunlukla yumurta da içerir ve bir ön pişirme işlemine tabi tutulur.

 

 

Normal makarnaya ya da erişteye benzetilse de noodle bu yiyeceklerden yumuşak ve elastik olması ile ayrılır. Noodle su ile haşlanarak hazırlanır ve daha sonra çeşitli malzemelerle harmanlanarak servis edilir. Noodle yapımında damak tadına göre çok çeşitli malzemeler kullanılabilir. Pişirilecek noodle ise hazır olarak alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir.

 

 

Evde hazırlama yönteminde hamura elastikiyet kazandırılması biraz zahmetli olduğundan noodle genellikle hazır olarak alınır. Sebzeli ve tavuklu noodle en sevilen noodle tarifleri arasında yer alır.

 

 

Sebzeli Noodle Tarifi

 

 

Malzemeler: 1 paket (350 gram) noodle, 2 litre su, 1 adet havuç, 1 adet kırmızı biber, 1 adet yeşil biber, 3-4 adet mantar, 1-2 dal taze soğan, 3 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı soya sosu, 1 çay kaşığı susam yağı, zeytinyağı, tuz, karabiber

 

 

Yapılışı: 2 litre kadar tuzlu su tencerede kaynatılır, kaynayan suya noodle ilave edilir. Haşlama işlemi yaklaşık 8-10 dakikada tamamlanır. Ancak çok sert olmaması için noodle kontrol edilmelidir. En iyi sonucu almak için noodle ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Haşlama işlemi tamamlandıktan sonra noodle tencereden alınarak süzülür ve bu esnada diğer malzemeler hazırlanır.

 

 

Sebzelerin hazırlanması için önce tavaya bir miktar zeytinyağı eklenir ve kızdırılır. Ardından doğranmış sarımsaklar tavada pembeleşinceye kadar sotelenir. Sarımsakların sotelenmesinden sonra tavaya uzun-ince doğranmış havuç, kırmızı biber ve yeşil biber de ilave edilir. Bu sebzeler diriliklerini kaybetmeyecek şekilde bir süre sotelendikten sonra doğranmış mantarlar ve ince kıyılmış taze soğanlar da tavaya ilave edilerek sotelemeye devam edilir.

 

 

Malzemeler bir süre bu şekilde sotelendikten sonra haşlanmış noodle tavaya ilave edilir. Tavaya soya sosu ve susam yağı da ilave edildikten sonra noodle ve sebzeler iyice karıştırılır ve 3-4 dakika daha tavada sotelenir. Son olarak tavaya karabiber eklenir ve malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra sebzeli noodle servis tabağına alınarak servis edilir.

 

 

Tavuklu Noodle Tarifi

 

 

Tavuklu noodle tarifi temel olarak sebzeli noodle ile aynıdır. Bu tarifte sebzelerin yanında tavuk eti de kullanılır. 1 paket (350 gr) noodle için yaklaşık olarak 500-600 gram tavuk eti kullanılması yeterlidir. Tavuk eti tercihinde ise göğüs eti ya da but eti kullanılmalıdır. Sebzelerde olduğu gibi tavuk etleri de julyen yani ince ve uzun doğranmalıdır. Tavuklu noodle tarifinde önce tavuk etleri, daha sonra sebzeler ve son olarak da noodle ilavesi ile tüm malzemeler birlikte kavrulur.

 

 

İlave Bilgiler

 

 

Damak tadına göre noodle hazırlanırken soya filizi, rende veya toz zencefil, köri ve istiridye sosu gibi malzemeler kullanılabilir.

Soteleme işlemi sebzelerin diriliğini ve besin değerlerini korumaları için mümkün olduğunca kısa sürede yapılmalıdır. Bunun için yüksek ateşte pişirme sağlayan wok ocak gözleri ve wok tavalardan faydalanılabilir.

Sebzelerde olduğu gibi haşlanan noodle da çok yumuşak olmamalıdır. Bunun için haşlama süresi 10-12 dakikayı geçmemelidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...