Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Karpuzlu Smoothie

Recommended Posts

Havaların sıcak olduğu yaz aylarında serinletici içecek tüketimi artar. Ancak piyasada satılan çoğu içecek aşırı şekerli, katkı maddeli ya da asitli yapısından dolayı sağlık için çok da uygun değildir. Serinletici olmasının yanında lezzetleri ile de dikkat çeken ve sağlıklı ürünlerle hazırlanan smoothieler ise yaz aylarının kurtarıcılarıdır.

 

 

Yaz meyvesi denince ilk akla gelen karpuz smoothie tariflerindeki önemli bileşenlerdendir. Lezzetli ve ferahlatıcı olmasının yanında karpuzlu smoothie pratik şekilde hazırlanabilir.

 

 

Malzemeler:

 

 

Karpuz

Vanilyalı dondurma

Buz

 

Yapılışı: Kabın içerisine öncelikle buz kalıpları koyulur ve blender ile kaptaki buzlar parçalanır. Bu aşamada buzlar çok fazla parçalanmamalı, iri bırakılmalıdır. Blender kullanımına bür süre daha devam edileceğinden buna dikkat edilmelidir. İçecek hazırlandığında buz parçaları, geniş pipetle içilirken pipetten geçebilecek kalınlıkta olmalıdır.

 

 

Buzların parçalanmasının ardından kaba çekirdekleri ayıklanmış ve doğranmış karpuzlar ilave edilir. Son olarak da birkaç top vanilyalı dondurma ilave edilir ve tüm malzemeler son kez blenderdan geçirilir. Karışım homojen hale gelene kadar bu işleme kısa bir süre devam edilir ve hazırlanan karpuzlu smoothie servis edilir.

 

 

Püf noktaları:

 

 

Tarifte kullanılan karpuz, dondurma ve buz miktarı damak tadına göre değişiklik gösterebilir. Daha meyveli bir tat için karpuz miktarına ağırlık verilmeli, daha şekerli bir tat ve vanilya aroması içinse daha fazla dondurma kullanılmalıdır. Buz miktarının çok fazla tercih edilmesi, karpuzun da büyük bir kısmı sudan oluştuğu için smoothie çok sulu yapar. Bu sebeple kullanılan buz miktarı başlangıçta sınırlandırılmalı, ihtiyaç halinde yeni buz kırılarak ya da bütün halde içecek içine ilave edilmelidir.

 

 

Karpuzlu smoothie hazırlanırken isteğe göre yoğurt ve süt de kullanılabilir. Bu malzemeler tek tek kullanılabileceği gibi smoothie tarifinde birlikte de yer alabilirler. Karpuzlu smoothie tarifinde sadece süt kullanılacaksa, sütün miktarı karpuzun yarısı kadar olmalıdır. Süt ile birlikte yoğurdun da içecekte olması isteniyorsa, sütün yarısı kadar da yoğurt ilavesi yapılabilir. Bu malzemelerin yanında karpuzlu smoothie de biraz daha şekerli bir tat elde etmek için birkaç çay kaşığı pudra şekeri de kullanılabilir.

 

karpuzlu-smoothie-nasil-yapilir_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...