Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Muzlu Çikolatalı Kek

Recommended Posts

Sade ve klasik kek tariflerinden sıkılıp daha lezzetli ve zengin malzemeli kek tarifleri arayanların tercih edebileceği muzlu çikolatalı kek çocukların da severek tüketeceği bir hamur işidir. Meyvenin ve çikolatanın bir araya geldiği kekten yayılan muz kokusu lezzetini kanıtlar niteliktedir.

 

 

Muzlu Çikolatalı Kek İçin Gerekli Malzemeler

 

 

1 bardak toz şeker

3 tane yumurta

1 paket toz vanilya

1 paket hamur kabartma tozu

1 bardak yarım yağlı süt

Yarım bardak sıvı yağ

1 tatlı kaşığı toz tarçın

2 tane muz

1 bardak damla çikolata

2 bardak elenmiş un

 

Muzlu Çikolatalı Kek Nasıl Yapılır?

 

 

1 bardak toz şeker ve 3 tane yumurta derin bir karıştırma kabı içerisine alınır. Bir mikser yardımıyla iyice çırpılıp köpürtülür ve şekerler eritilir. Hazır hale gelince üzerine 1 bardak yarım yağlı süt ve yarım bardak sıvı yağ dökülür. Biraz daha çırpıldıktan sonra üzerine 2 bardak elenmiş un ile 1 bardak damla çikolata ilave edilir.

 

 

Damla çikolataların sıvı malzemelerden sonra eklenmesinin nedeni çikolataların dibe çöküp iyice hamura karışmamasını engellemektir. Bu malzemeler biraz daha karıştıktan sonra kaba 1 paket toz vanilya, 1 paket hamur kabartma tozu ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın boşaltılır. Malzemeler hep birlikte karıştırılır.

 

 

Hamurun iyice karışması için çok sert ve hızlı bir şekilde çırpma işlemi gerçekleştirilmemelidir. Aksine ağır ağır, yukarıdan aşağıya tüm malzemeleri birbirine iyice yedirerek ve daha iyi kabarması için hamuru havalandırarak karıştırmak gerekir. Tüm bu karıştırma işlemlerinden sonra ortaya bozaya benzeyen, akışkan bir hamur çıkacaktır. Hamur hazır hale geldikten sonra son aşamada dilimlenmiş 2 tane muzla buluşturulur. Muzların dağılması için hamur biraz daha karıştırılır.

 

 

Ortaya çıkan kek hamuru yağlanmış kek kalıbı içerisine dengeli bir şekilde dökülür. Kekin yapışmaması için arzuya göre yağlanmış kabın üzerine un serpilebilir. Muzlu çikolatalı kekin 180 derecede pişmesi yeterlidir. Pişme sürecenin ilk yarım saati kekin sönmemesi için kapağı kesinlikle açılmamalıdır. Bu süreç dolduktan sonra kek kontrol edilebilir. Pişen kek soğuduktan sonra dilimlenerek servis edilir.

 

muzlu-cikolatali-kek-nasil-yapilir_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...