Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Kabul Olmayan Duaların Ahiretteki Karşılığı

Recommended Posts

İmam Zeyn’ul Abidin (a.s) şöyle buyurmuştur: “Müminin duası üç halet dışında değildir: Ya kendisi için biriktirilir, ya dünyada karşılanır, ya da kendisine çatacak olan belayı ondan defeder.” -Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Allah’a dua eden bir Müslüman hakkında, duasında sıla-i rahimi terketmek veya bir günaha ulaşmak olmadığı taktirde -Allah-u Teala üç şeyden birini yapar: Ya duasını dünyada karşılar, ya ahireti için biriktirir veya ondan bir kötülüğü defeder.” -Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Söylediğim duanın şartlarına riayet eder ve içini Allah için halis kılarsan şu üç şeyden biri sana müjdeler olsun: Ya çok geçmeden isteğin kabul olur, ya daha iyisi senin için biriktirilir, ya da indiği taktirde seni yok edecek olan bir belayı senden defeder.” -İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Allah müminin hesabını görür ve şöyle buyurur: “Bu hesabı tanıyor musun?” o, “Ey Rabbim! Hayır tanımıyorum” der Allah şöyle buyurur: “Falan ve falan gece şöyle ve böyle dua ettin ve ben onu sana biriktirdim.” İmam daha sonra şöyle buyurdu: “O mümin Allah’ın kendisine verdiği sevabın büyüklüğünü görünce şöyle der: “Ey Rabbim! Keşke dünyada hiç bir duamı kabul etmeseydin de onu benim için ahirete saklasaydın.” -İmam Bakır (a.s) şöyle buyurmuştur: “Allah bir kulunu severse şiddetli sıkıntılara sokar ve başına bela yağmurlarını yağdırır. Bunun üzerine kul Allah’a dua edince şöyle buyurur: “Lebeyk ey kulum, lebbeyk! Eğer istersen senin dünyadaki isteklerini karşılayayım. Şüphesiz isteklererini karşılamaya kadirim. Ama eğer ertelersem nezdimde senin için biriktirdiğim şey, senin için daha iyidir.” -İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Mümin ahiretin güzel sevabını görünce dünyada hiç bir duasının müstecep olmamasını arzular.”

-Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz Rabbiniz haya ve kerem sahibidir. Kulu kendisine elini uzattığı halde onu boş olarak döndürmekten haya eder.”

(kaynak mizanül hikmet)

• Like 1

Herkes kabul olmayan duayı sineye çekemeyebilir. Hayata 2-0 geriden gelen insanlar yıllarca yakarmalarına rağmen bu dünyada bulmadıkları huzuru ve kaybettikleri güzellikleri "Hakkımda hayırlısı bu değilmiş" diyerek hiçbir şey olmamış gibi geçiştiremeyebilir. Bunun sonucunda da insanların inancı çok ciddi anlamda sarsılabilir. Böyle bir durumda ahirete biriktirilen şeyler, ahirete kalmadan bu dünyada harcanabilir. Bazı hassas konular o kadar basit değil ne yazık ki.