Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çocuklar İçin Sağlıklı İçecek Tarifleri

Recommended Posts

Hazır olarak satılan içecekler, içerisinde pek çok katkı maddesi barındırır. Gelişim döneminde beslenmelerine dikkat edilmesi gereken çocukların bu tip katkı madde içerikli hazır gıdalar fiziksel ve zihinsel gelişimlerini olumsuz etkiler. Yaz ve kış mevsiminde çocuklar için yapılabilecek, pratik ve sağlıklı içecekler şunlardır:

 

 

Muzlu Süt

 

 

3 adet muz

İki su bardağı yarım yağlı süt

 

Hazırlanışı: Muzlar dilimlenip karıştırıldıktan sonra püre haline getilir. Daha sonra üzerine isteğe göre soğuk veya oda sıcaklığında bulunan yarım yağlı süt ilave edilir. Sütle birlikte elde edilen içecek karıştırıldıktan sonra çocuklara verilebilir.

 

 

Naneli Limonata

 

 

2 veya 3 adet limon

3-4 adet nane yaprağı

Yarım litre su

 

Hazırlanışı: Limonların suyunun sıkılmasının ardından içerisine eklenen nane yaprakları karıştırılır. Nane yapraklarının tamamen parçalandığına emin olunmalıdır. Karışımın üzerine su eklenerek soğuk bir şekilde ikram edilir.

 

 

Karışık Kış İçeceği

 

 

2 adet elma

1 adet havuç

2 adet portakal

3 adet limon

 

Hazırlanışı: C vitamini zengini bu içecekle birlikte çocukların kış hastalıklarına karşı bağışıklık kazanması sağlanır. İlk olarak elmalar soyulur ve havuçlarla birlikte mikserden geçilir. Daha sonra portakal ve limon ayrı bir yerde taze olarak sıkılır. Bu suyun içerisine elma ve havuç karışımı eklenir. Üzerine tarçın da ilave edilerek lezzetli bir içecek elde etmek mümkündür.

 

 

Ballı Şeftali Suyu

 

 

1 adet şeftali

1,5 litre su

2 tatlı kaşığı bal

Yarım limon suyu

 

Hazırlanışı: Kabukları soyulan ve 4 parçaya bölünen şeftali, 1 bardak suyun içerisinde kaynatılır. İsteyen kişiler şeftaliyi bir karıştırıcıdan geçirerek püre haline de getirebilir. Suda kaynatılan şeftaliler süzgeçten süzdükten sonra üzerine limon suyu, bal ve 1,5 litre su eklenir. İsteğe göre bu karışımın üzerine bir miktar çay demi de eklenerek ev yapımı soğuk çay hazırlanabilir. C vitamini bakımından zengin bir içecektir.

 

 

Sıcak Çikolata

 

 

1 adet bitter çikolata

1 litre yarım yağlı sıcak süt

 

Hazırlanışı: Bitter çikolatalar karıştırıcıda iyice parçalandıktan sonra üzerine yarım yağlı sıcak süt ilave edilerek kaynatılır. Çocuklar için hem lezzetli hem de soğuk kış dönemlerinde iç ısıtan bir içecek hazırlanmış olur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...