Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Çilekli Smoothie

Recommended Posts

Özellikle yaz aylarında tercih edilen çilekli smoothie, lezzetli olduğu kadar besleyici yönüyle de öne çıkar. Görüntüsü itibariyle milkshake ile karıştırılan smoothie, içindeki yoğurtla farklılaşır. Çilekli içecekleri sevenler için iyi bir alternatif olan çilekli smoothienin yapımı da pratiktir.

 

 

Malzemeler:

 

 

250 gram çilek

2 yemek kaşığı tepeleme yoğurt

2 yemek kaşığı bal

Yarım su bardağı soğuk süt

2 veya en fazla 3 küp buz

 

Yapılışı:

 

 

Öncelikle topraklarından arınana kadar yıkanmış olan çileklerin yeşil sapları kesilir. Suda temizlenmesi için bir süre bekletilmiş olan çilekler süzülmeye bırakılır. Daha sonra çilekler büyüklüğüne göre 2 veya 3 parça olacak şekilde kesilir ve blendıra atılır. Bu aşamada bal, yoğurt ve süt ilave edilip blandırda birleştirilir. Pürüzsüz bir kıvam oluşturulana kadar parçalanır ve sonrasında buz ilave edilir. Bu aşamada blendır tekrar çalıştırılır ve buzların parçalanması sağlanır. Hazırlanan karışım tercihe göre buzdolabında en az 1 saat bekletilir. Buzdolabında bekletilen karışım için buz ilavesine gerek duyulmaz. İçeceğin koyu boza kıvamında olmasına dikkat etmek gerektiği için ekstra süt veya buz ilavesi yapılmaması gerekir. Servis edilmeden önce karışımın üzerine nane yaprağı veya çilek dilimleri eklenerek süslenebilir. İçiminin daha kolay olması ve daha renkli bir görüntü sağlamak için pipet kullanılabilir.

 

 

Püf Noktaları:

 

 

Kullanılan yoğurdun sulu olmamasına, süzme olmasına dikkat edilir. Bunun için normal yoğurdu tülbent yardımıyla süzmek gerekir.

Kullanılan bal miktarı ise, çileklerin tatlılığına göre değişkenlik gösterebilir. Kişinin damak zevkine göre balın miktarı arttırılıp, azaltılabilir. Evde bal bulunmazsa, toz şeker kullanılabilir. Sağlıklı ve daha besleyici olması için toz şeker yerine bal kullanılması tavsiye edilir.

Smoothienin kıvamının istenilen şekilde olması için buz miktarında fazla aşırıya kaçmamak gerekir. Buz yerine 1 top vanilyalı dondurma da lezzetini artırmak için kullanılabilir. Hem kıvamının, hem de lezzetinin yerinde olması için dondurmanın buzun yerine kullanılması tavsiye edilir.

 

cilekli-smoothie-nasil-yapilir_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...