Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Köpeğe Diyet Mama Nasıl Hazırlanır?

Recommended Posts

Yeterli derecede antrenman yapamayan ve kısırlaştırılan köpeklerde aşırı kilo riskinin bulunmasına karşılık önlem almak gerekir. Bu amaçla genel sağlığına yardımcı olmak için beslenmede uygulanacak diyet programı önemlidir. Aksi durumda aşırı kilo insanlarda olduğu gibi köpeklerde de organlar üzerine ekstra yük bindirerek ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına yol açabilir.

 

 

Diyet programlarının çeşitli alerjik reaksiyonları bulunan ve ishal gibi geçici sağlık problemleri yaşanan köpekler açısından da gerekliliği söz konusudur. Kilo sorunların önüne geçmek için diyet kuru mamalara yönelmekle birlikte evde hazırlanabilecek diyet mamalar da kilo problemleri yanında çeşitli sorunların giderilmesi ve sağlıklı beslenme açısından doğru bir seçimdir. Evde hazırlanacak diyet mamaların yüksek kaliteli protein ve glutensiz karbonhidrat içermesi önemlidir.

 

 

Pişmiş Diyet Maması

 

 

Kemiksiz ve derisiz iki adet tavuk göğsü

Yarım su bardağı baldo pirinç

3 adet havuç

2 avuç ıspanak yaprağı

1-2 yaprak beyaz lahana

Bir miktar makarna

Bir miktar yeşil fasulye ya da bezelye

 

Hazırlanışı: Tavuk göğsü, havuç, ıspanak ve lahana yaprakları ince ince doğranır. Su dolu bir tencere içerisinde ıspanak yaprakları hariç pirinç, yeşil fasulye ya da bezelye eklenerek yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Ardından makarna katılarak 10 dakikalık bir sürede karışım kavrulur. En son ıspanak yaprakları koyularak karıştırılır ve kısa bir süre daha ocakta tutulduktan sonra alınır. Soğuması için serin bir yerde bekletildikten sonra mama olarak yedirilir.

 

 

İshal Problemi Olan Köpekler İçin

 

 

1. Tarif

 

 

1 bardak pirinç

2 yumurta

1 tavuk ciğeri

 

Hazırlanışı: Yumurta ve karaciğer doğrandıktan sonra pirince eklenir. Gerektiği kadar su katılarak çorba kıvamında pişirilir. Çok küçük porsiyonlar haline başlangıçta 2 çay kaşığı mamasına katılarak bir kaç saatte bir tekrarlanacak şekilde ishal problemi sona erene dek arttırılarak belli dozlarda artırılarak verilir.

 

 

2. Tarif

 

 

1 bardak pirinç

200 gr. az yağlı ve kemiksiz et

1 ya da 2 çay kaşığı doğal yoğurt

 

Hazırlanışı: Pirinç suda haşlanarak lapa haline getirilir. Aynı şekilde etler suda haşlanır ve pirinç lapası ile yarı yarıya oranda karıştırılır. Köpeğin sindirim sistemini ve özellikle bağırsakları rahatlatması için 1-2 çay kaşığı katkısız yoğurt ilave edilerek ishal problemi geçene kadar öğünlerde mama yerine verilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...