Jump to content
Sign in to follow this  
denmeh1

Yaşam Boyu Öğrenme.

Recommended Posts

Yasam boyu ögrenme sadece Avrupa Birligi’nin degil dünyanın da ilgi gösterdigi

oldukça genis kapsamlı bir egitim yaklasımıdır. 1970’li yıllardan itibaren egitimcilerin

gündeminde yer almaktadır. Bir çok açıdan elestirilse de, güncelliginden pek bir sey

kaybetmeyen kavram çogunlukla formal egitim süreçleri dısında sürdürülen egitim

etkinlikleriyle iliskilendirilse de anlamı ve içerigi konusunda henüz tam bir fikir birligi oldugu

söylenemez.

Yaslanan nüfusa vurgu yapan son dönem istatistikler de göz önüne alındıgında, genel

olarak ekonomiye hizmet eden bir yaklasım oldugu dogrultusunda yogunlasan elestirilere

ragmen, Avrupa Birliginde “yasam boyu ögrenme Birlik tarafından, degerlerini ve politikalarını

sadece egitim alanında degil diger alanlarda da popülerlestirmek, kamuya mal etmek, haklı

çıkarmak ve özetlemek için seçilmis bir slogandır”. Bu kavrama dönük

uygulamaların cesaretlendirilmesi, artırılması, çesitlendirilmesi ve sonuçlarının net biçimde

degerlendirilmesi, azalan nüfusuyla Avrupa Birligi için kaçınılmazdır.

Birlik üyesi ülkelerdeki nüfus artıs hızındaki azalma ve yetiskinlerin, formal egitim

süreçleri sonrasında, sürekli güncellenen bilgi, teknoloji ve bilgi teknolojilerini takip

edebilmeleri bakımından, yasam boyu ögrenme, egitim politikalarına dogrudan yansıtılması, açık

olarak tanımlanması, desteklenmesi ve uygulama örneklerinin artırılması gereken bir olgudur.

BAZI BİRLİK ÜYESİ ÜLKELERDE ÖRNEK UYGULAMALAR

Avrupa Birligi, yasam boyu ögrenme kavramını son dönem egitim politikalarının

merkezine almıstır. Üye ülkeler de bu temel politika çerçevesinde uygulamalar yapmaktadırlar.

Asagıda, Birlik üyesi ülkelerin bazılarında görülen uygulamalara çesitli ana temalar altında,

örnekler verilmektedir

Ögrenmeye Deger Vererek, Yasam Boyu Ögrenmeye Katkı Saglamak

Hollanda: Önceki ögrenimlerin akreditasyonu için bilgi merkezi

Bu uygulamada, bireylerin yasal egitim basamakları dısında aldıkları önceki egitimlerin, resmi

belge ya da sertifikalarla tanınması amacıyla, Hollanda hükümeti, mesleki birlikleri ve

sektörlerle ortaklasa olarak “EVC bilgi merkezi” adlı bir merkez olusturulmustur.

Norveç: Yüksek ögretimle ilgili doküman

Yapılan bir yasa degisikligiyle 25 yas üzerinde olup bir üniversite ya da yüksek okulda egitim

almayan bireylere, bu tür egitime basvuru hakkı saglanmıstır. Kurumlar, mevcut programlara

kaydolmak isteyenlerin uygun olup olmadıklarına bakmakta ve formal sınavlar

uygulamaktadırlar. 2001 yılında itibaren 4700 kisi bu tür programlara basvurmustur.

Bilgilendirme, Rehberlik ve Danısmanlık Hizmetleriyle, Yasam Boyu Ögrenmeye Katkı

Saglamak

Fransa: Job city

“Job city” ya da “La cité de metiers” olarak anılan program, tüm vatandaslara is yasamı ve

mesleklere iliskin profesyonel danısmanlarla rehberlik vermektedir. Ögrenciler, yetiskinler,

gençler ve çalısanların katıldıgı ve bireylerin kendi ihtiyaçlarına göre, kurumlar veya üretim

merkezlerinde, bu olusumlarında destegiyle verilen bu program ücretsizdir.

İspanya: Ögrenme aracısı

“The learning madiator” (ögrenme aracısı) olarak bilinen ve Bask bölgesinde uygulanan

programda, insan kaynakları alanında yetismis is-danısmanları, is bulma hazırlıgındaki bireylere

hizmet vermektedir. Bask bölgesinde, kisilerin ögrenme ihtiyaçlarını belirleyecek ve çözümler

gelistirecek sekiz aracı bulunmaktadır.

Ögrenmeye Para ve Zaman Yatırımı Yaparak, Yasam Boyu Ögrenmeye Katkı Saglamak

İsveç: Okul öncesi müfredat

İsveç’te, yerel otoriteler, ailesi çalısan çocuklara, 1 yasından itibaren okul öncesi egitim vermek

zorundadırlar. Hükümet bu düzeyde egitime katılım artırmak için, yerel yönetimlere para destegi

saglamaktadır.

Estonya: Vergi indirimi

Estonya’da, hem kendisi için hem de çocukları için, egitim harcaması olan ailelere %26’ya varan oranda vergi indirimi saglanmaktadır.

Ögrenenlerle Ögrenme Ortamlarını Bir Araya Getirerek, Yasam Boyu Ögrenmeye Katkı

Saglamak

Yunanistan: Açık ve uzaktan egitim

Yasam boyu ögrenme kapsamında düsünülebilecek uygulama, açık ya da uzakta egitim

düzeyinde egitim verilmesidir. Bu düzeyde, yaklasık 5000 ögrenci bulunmaktadır.

Avusturya: Bölgesel ögrenim merkezleri

Saalfelden/Salzburg bölgesinde, özel bir bölgesel ögrenim merkezi gelistirilmektedir. Merkez,

egitim fırsatlarının az oldugu bölgelerde, engellilere özellikle zorunlu egitim sonrası düzeyde

egitim imkanları yaratarak, bölgenin ihtiyaçlarına yanıt verebilmeyi amaçlamaktadır.

Temel Becerileri Gelistirerek, Yasam Boyu Ögrenmeye Katkı Saglamak

Fransa: Marsilya-kinci bir sans okulu

Sorunlu bir bölge olan Bégude’de kurulan bu okul, diploması olmayan issiz gençlere hizmet

vermektedir. Ögrenciler okul ve meslek kurulusları arasında dönüsümlü olarak egitilmektedir.

Amaç, gençlere mesleki egitim vererek, kendine güvenlerini gelistirmektir.

İspanya: ALBA projesi

İspanya’da becerileri sınırlı olan kadınlara yönelik, otonom topluluklarda uygulanan bir

programdır. Leonardo Da Vinci programı çerçevesinde baslatılan uygulama kapsamında, beceri

düzeyleri yeterli olmayan kadınlar, egitilerek çalısma hayatına entegre edilmeye

çalısılmaktadırlar.

Almanya: Ögrenen kültür ve yeterlilik gelistirme-s yerinde ögrenme

Federal Egitim ve Arastırma Bakanlıgı tarafından baslatılan bu programın amaçları; is yerinde

ögrenerek kalıcı ve etkili bir ögrenme edinimi saglamak, bireylerin mesleki ögrenimlerini

gelistirmek ve issizlige karsı mücadele stratejileri olusturmaktır. Programın önceligi, is görenler

ve is verenler için ögrenen bir kültür olusumunu desteklemektir. Ayrıca, danısmanlık, hizmet içi

egitim kurumları da saglanırken, informal olarak edinilmis yeterlilikleri de içeren sertifikasyonu

çalısmaları da program içeriginde bulunmaktadır. Federal hükümet ve Avrupa Birligi fonlarından

yaklasık 18 milyon Euro, 2001-2007 yılları boyunca kullanılmak üzere, bu program için

ayrılmıstır.