Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Bedzin Şatosu...

Recommended Posts

Bedzin Şatosu

 

v1p17.jpg

 

Bedzin Şatosu, Güney Polonya'da, Bedzin'de bir şatodur. Taş şato 14. yüzyıla tarihlenir. 11. yüzyılda inşa edildiğinde ağaç bir istihkamdı. Lehistan Krallığı ve daha sonra Lehistan-Litvanya Birliği İlk Polonya Cumhuriyeti için önemli bir istihkamdı.

 

Tarih

 

Bedzin köyü 9. yüzyıl orijinlidir. Kayıtlar yerel ağaç istihkamlarının 11. yüzyıl kadar eski olduğunu gösterir. 1241 yılındaki Tatar istilası sırasında tahrip edilmiş, daha sonra tekrar inşa edilmiştir. Polonya Kralı III. Casimir veya Büyük Casimir (30 Nisan 1310-5 Kasım 1370; Polonya Krallığı: 1333-1370) hükümdarlığı zamanında ağaç kalelerin yerini taş hisarlar aldı. 1348 yıllarında büyüyen ticaret ile Bytom köyüne Magdeburg Kanunu şehir hakları verildi, kısaca daha sonra 1358 de Şato Polonya Krallığı'nın güney batı sınırının bir askeri ileri karakolu olacağı anlamını veriyordu. Daha çok batı tarafı istihkamı idi. Ve Bohemya, Silezya (şimdiki Warşova) bölgesinden gelecek istila ve işgalleri önleme anlamını ifade ediyordu.

 

v1p2p.jpg

 

Şato 1364 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu IV. Charles tarafından ziyaret edildi. 1588 yılında Avusturya Arşüdükü Maximillian III Polonya ardıllık savaşı War of the Polish Succession (1857-1858)'nda yenilmesinden sonra burada esir tutuldu. Şato 16. yüzyılda bakıma muhtaç hale geldi. 1616 yangını, 1657 İsveç ve Rus istila ve işgali ile tahribatla sonuçlandı. Hisarlar periyodik olarak yeniden tamir edildi.Fakat sınırlardaki düzenleme değişikliği, Polonya ve onun komşuları ile ilişkileri nedeniyle şato eski önemini çok kaybetti. Polonya'nın bölünmesinden sonra Bedzin Rusya'nın kontrolüne düştü. Ve şato Hohenzollern Ailesi nin mülkiyeti haline geldi. 1807'de yakındaki topraklar Warşova Dükalığı'na transfer edildi ve 1815]] Polonya Krallığı'na. 1825 yılında şato,taşlarından biri yoldan geçen birisine çarptığında fiilen yalnız bırakılmıştı. Şatonun yıkılması emredildi. Fakat başlamadan önce şato anıt olarak deklere edildi. 1830 yılında şato kont Edward Raczynski tarafından satın alındı. Ve kısmen tamir edildi. Raczynski'nin 1845'de ölümünden sonra akademi veya bir hastane açılması planı terk edildi. Ve şato Polonya Halk Cumhuriyeti'ne kadar bir daha inşa edilmedi. 1952-1956 da bir müze olarak açıldı.

 

Müze

 

Şato 1956 yılında müze haline geldi. Müze pekçok koleksiyona sahiptir: teçhizatlarında biri, Ortaçağ'dan II. Dünya Savaşına; ikincisi, Bedzin şatosu hikâyesine adanır; üçüncüsü, Büyük Casimir'in kurduğu diğer şatoların yakınındaki şatolara. Ve son bir tanesi Bedzin bölgesi askeri tarihine.

 

Mimari

 

Şato biri silidirik, diğeri kare olan iki kuleye sahiptir. Daha küçük yapılar kulelerle birleştirilmiştir. Duvarlarda üç katman vardır. Şato şehir duvarları ile bağlantılıdır.

 

Bazı kısımları bugün hala hayattadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...