Jump to content
Melâl

Facebook'ta Kaç Gerçek Arkadaşınız Var

Önerilen İletiler

[h=2]Oxford Üniversitesi'nden Profesör Robin Dunbar, ihtiyaç duyduğunuzda facebook listenizdeki kaç kişi yardımınıza koşardı sorusunun, cevabını araştırdı. İşte sonuçlar...[/h]

"Çok fazla arkadaşın varsa çok şanlısın." Beğenilerin yüksek gelir, etkileşimlerin ve popüleriten artar bunların hepsi yalan sadece bunun bir yalan olmadığına kendinizi inandırmak istiyorsunuz. Sosyal medya da herkes arkadaş peki ya gerçekte? Şu takibe takip, karşılıklı beğeni ve yorum olmazsa ne iletişiminiz kalırdı ki? Herkesin cevabını bildiği ama birazcık özgüven sahibi olmak ve egolarını tatmin etmek adına sergiledikleri bir oyun. Gerçeği yansıtmayan bir şey sizi özgüven sahibi yapmak yerine sürekli kendini kandıran biri yapar. Dikkat edin!

[h=4]Facebook arkadaşlarınızın kaç tanesi yardımınıza koşar[/h] Oxford Üniversitesi'nden Profesör Robin Dunbar, İngiltere'de sizin için bir araştırma yaptı. Araştırma konusu basitti. İhtiyaç duyduğunuzda, Facebook arkadaşlarınızın kaç tanesi yardımınıza koşar? İşte bu sorunun cevabını bulmak adına yapılan araştırma için 18-65 yaş aralığındaki 3.375 kullanıcı mercek altına alındı. Katılan kullanıcıların ortalama arkadaş sayısının 150 olduğu belirtildi. Arkadaşlarının kaç tanesinin gerçek olduğu sorulduğunda ise ortalama 27,6 cevabı elde edildi. Fakat üyelere başları sıkıştığında ya da yardıma ihtiyaçları olduklarında güvenebilecekleri kişiler sorulduğunda ise alınan cevap ortalama sayının 4.1'e düştüğü gözlemlendi.

[h=4]Kavramsal kısıtlamalar[/h] Sosyal ağların sunduğu iletişim avantajları konusunda "kavramsal kısıtlamalar" bulunduğu sonucuna varıldı. Yani araştırmaya göre Facebook'ta ister 100 arkadaşınız olsun, ister 1.000, listenizdeki arkadaşlarınızla olan ilişkiniz gerçeği yansıtmıyor kişi sayısı arttıkça sadece listenizdeki arkadaşlarınız çoğalıyor yakın arkadaşlarınızda nerdeyse hiç değişiklik olmuyor. Araştırmaya göre sosyal ağlar, yüz yüze görüşmenin olmadığı ilişkileri daha uzun süre ayakta tutmaya yardımcı olsa da, gerçek hayatta görüşmenin yerini tam tutmuyor.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende facebook var ben iyi kötü hepsinin yardımına koşmuşumdur. Ama benim yardımıma koşacak kişi sayısı 0.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bir tane. Zaten Facebook'u Subway Surfers için açtım. 49 tane arkadaştan sadece dört tanesi oynuyormuş. Biri tamamen çıktı, üç kişi kaldı.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sosyal aglarin hic birini kullanmiyorum..ailede herkesde var annem ve oglusum dahil..hic kimsenin hayatini zerre mrk etmiyorum,hayatimida sirf listem kabarik olsun diye didimin didisiyla doldurmuyorum.ne kadar az insan o kadar kaliteli yasam :)

  • Like 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Instagram kadar cok fazla kullanmasamda gercek arkadasim olmayani zaten eklemiyorum facebookta.ama bu demek degil ki hepsi yardima kosar.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

facebook hesabimi sikayet ettirerek tamami ile yok ettirdim cünkü ne kadar zararliymis herseyin takibe aliniyormus

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×