Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Ölmüşlerin Ormanı...

Recommended Posts

Ölmüşlerin Ormanı

Ölmüşlerin Ormanı (İspanyolca Bosque de los Ausentes) İspanya Madrid'de El Retiro parkında bulunan anıt eserdir. 11 Mart 2004 Madrid tren bombalamasında ölen 191 kurbanın ve 3 Nisan 2004'de yedi intihar bombacısının kendilerini patlatmaları üzerine ölen özel kuvvetler ajanının anısına dikilmiştir.

 

Ölmüşlerin Ormanı

800px-20060320_-_Bosque_de_los_Ausentes_%28Madrid%29_08.jpg

Anıt 191 zeytin veya selvi ağacından oluşur. Her ölen kişi için bir tane ağaç dikilmiştir. Anıtı çevreleyen kanallarda yaşam sembolü olarak düşünülen su akmaktadır. Trajedinin yaşandığı yerlerden biri olan Atocha tren istasyonu yakınındaki erişimi kolay bir tepenin üzerindedir.

Açılış töreni

 

11 Mart 2005'te gerçekleşen açılış törenine I. Juan Carlos ve Kraliçe Sofia başkanlık etmişler ve anıta, üzerinde "Terörizmin tüm kurbanlarının hatırasına" mesajı bulunan bir çiçek koymuşlardır.

 

Törene, Asturias'dan Prens Felipe ve Prenses Letizia, İspanya Hükümeti Başkanı José Luis Rodríguez Zapatero, tüm siyasi partilerin temsilcileri, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Fas Kralı VI. Mohammed, Afganistan Başkanı Hamid Karzai, Senegal Başkanı Abdoulaye Wade, Moritanya Başkanı Maaouya Ould Sid'Ahmed Taya, Portekiz Başkanı Jorge Sampaio, Lüksemburg Grandükü Henri, Avrupa Birliği dış politika temsilcisi Javier Solana, Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell ve saldırılarda vatandaşlarından hayatını kaybeden onaltı ülkenin büyükelçileri katılmıştır.

 

Kurbanların yakınlarının isteği üzerine açılış boyunca herhangi bir konuşma yapılmamış fakat 17 yaşındaki bir viyolonselist Pau Casals'ın "El Cant dels Ocells" (Katalanca "Kuşların Nağmesi") eserini çalmıştır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...